Pan niewyżyty

Artur Zawisza urodził się za późno żeby zostać rewolucjonistą. Nie dane mu było obalać komuny. Miał wtedy niecałe 20 lat a czasy kolumbów już dawno mineły, nadeszła generacja X. Mógł co najwyżej starszym kolegom nosić piwo. Napatrzył się harcom Rokity a potem Ziobry i pozazdrościł. Zabłysnąć na arenie cyrkowej! A lew nie byle jaki, sam Balcerowicz. Niestety wypiął się. Na pocieszenie batożenie żony lwa. Z miernym skutkiem. Mogłaby się chociaż rozpłakać, błagać o litość.

Zainteresowanie społeczne jest raczej niewielkie. Gdzie te czasy gdy relację śledziło setki tysięcy widzów. Tak to bywa z kolejnym edycjami np. Big Brothera. Zawisza ma tego świadomość więc chce krwi. Dużo krwi. Najchętniej rozpaliłby stos i spalił na nim (bez sądu) wszystkich twórców III RP. Ale resztki demokracji i przepisy p-poż tego zabraniają.

Pan przewodniczący musi użerać się z niepokornymi śledczymi z opozycji. Komisji niestety nie da się „odzyskać”. Do tego jeszcze ambitny Szymon „Sieg Heil” Pawłowski, który zgodnie z wyznawaną przez siebie ideologią, najchętniej by wezwanych rozstrzelał. Oczywiście bez sądu. A w stronę posłów opozycji rzucił granat.
Komisja zapewne nic nie wykaże. Mam nadzieje, że cierpienia młodego „prawie księdza” (prawie robi różnicę ;-) ) skróci Trybunał Konstytucyjny. Wtedy PiS „odzyska” TK. Zaszarpie się nam Zawisza. Wpadnie w depreszkę. Tak ma marginesie nerwus z niego, emocji nie umie powstrzymać. Lubi dać w pysk tłumacząc potem że taka ożywiona gestykulacja była.

Poseł Zawisza jest człowiekiem głęboko wierzącym. Nic mi do tego. Problem w tym, że wyznawane przez siebie zasady chce narzucać innym. Typowy inkwizytor, krzewiciel wiary. Możliwości są dwie: albo po kolejnych wyborach wyląduje na śmietniku historii albo stanie się groźny. Na razie jest żałosny.

ps. Nie pisałem dwa dni. Jakoś nie miałem ochoty komentować cyrku naszego codziennego. Bo z czego tu się śmiać? Premier „bla bla bla” o rękach jak bochny chleba, całujący ministrów po rękach? Busha też całował? Beata… pardon, Zyta, która chciałaby ale się boi. Lepper tańczący z … pisiorami. Ech. Cyrk.

21 myśli nt. „Pan niewyżyty

 1. jotesz

  Wprowadzam poprawkę dotyczącą (p)osła Zawiszy. Zamiast miana Zawisza Szary Jak Papier Do Życi będę go od dziś zwał Zawisza Bezbarwny.
  Rycerskość tego Zawiszy nie stanie się przysłowiowa, wredność – być może…

  Odpowiedz
 2. coque

  To nie cyrk to szambo! Miałem „przyjemność” obejrzeć w telewizji pracę wszechwiedzących specjalistów od bankowości (znaczy komisji od skazania p. Balcerowicza) i muszę przyznać, że żenada to jedyne cenzuralne słowo na określenie tego co sie tam dzieje. Wstyd mi za „moich” osłów (te literówki miało być posłów).
  A zamiast wysmiewać się z A. Zawiszy powinienieś mu współczuć: wiesz jakie to musi być straszne, gdy się człowiek dowie, że Inkwizycja się skończyła, palenie na stosach także i teraz (o zgrozo) trzeba najpierw skazać a później karać (przynajmnie teoretycznie). A mały Arturek tak marzył o Inkwizycji…

  Odpowiedz
 3. makowski

  ok.
  Zawisza Czerwony — to śmierdzące gówno jest i tchórz i te De (moim skromnym i niecenzuralnym).
  ale:
  a.
  prywatyzacja banków (i systemu ubezpieczeń) to było coś WYJĄTKOWEGO; klasyczne przejęcie przez odchodzacą (?) Wladzę — środków produkcji i te pe.
  b.
  i co z tym zrobić; skoro ci kretyni skompromitują WSZYSTKO (lustrację, dekomunizacje, wiarę, nadzieję i…); w tym i ideę sprawdzenia, co w tych prywatyzacjach było nie tak.
  a że było — to (moim skromnym) widać gołym okiem.
  c.
  i co dalej? co na to Liberalowie? nie ruszać gówna — bo śmierdzi?
  (fakt, już trochę zaschło; z latami. ale że Gówno — to…:-((

  Odpowiedz
 4. makowski

  no, na pewno nie Tego Pana..;-)
  ………………………………………….
  a tak ogólnie — to ja się nieustająco pytam o Alternatywę.
  bo (choć głosowałem na PO; i niestety nadal będę (z braku…) — to ALTERNATYWY nie za bardzo dostrzegam.
  (poza oczywiście kommuną, tfu! — znaczy „Lewicą” która ma się dobrze, dzięki Prywatnej Wlasności Środków Produkcji w Jedynych Słusznych Rękach d. Partii d. 22 Lipca…)

  Odpowiedz
 5. makowski

  a gdzie jest mój poprzedni komentarz? cenzura na liberałów?;-))
  ………………………………………….
  no to macie (cudzy i „obcy”;-):

  „Tyle że komisja sejmowa najwyraźniej nie jest do tego zdolna. Jeśli mając do dyspozycji tyle niewątpliwych afer, za najpilniejszą z nich uznała istnienie fundacji CASE, to można na to wszystko machnąć ręką.
  Fundację CASE znam od dawna, często korzystam z jej publikacji. Nie jest to „fundacja Balcerowiczów”, rzekomy konflikt interesów, którego dopatrzyli się w niej członkowie komisji, jest wyssany z palca, wydatki fundacji są przejrzyste, co wyklucza podejrzenia o używanie jej do prania pieniędzy – jednym słowem, cała sprawa jest strugana z banana.
  Trudno nie odnieść wrażenia, że jedynym celem wtorkowego przesłuchania było zrobienie na złość pani Balcerowiczowej, skoro na razie nie da się zrobić na złość jej mężowi…”

  http://fakty.interia.pl/felietony/ziemkiewicz/news/obciachowy_spektakl,790764

  [a wytłuszczenie moje. żeby nie było.]

  Odpowiedz
 6. abstracto

  „Problem w tym, że wyznawane przez siebie zasady chce narzucać innym.”

  No już nie przesadzaj. Nie wiem jaka to wiara wyraża się w jego czynach, ale imho to niewiele ma to wspólnego z chrześcijaństwem. No chyba, że cofniemy się do czasów krucjat i ówczesnej doktryny…
  Imho Zawisza to zwyczajny pokrzywieniec, któremu przyczepiły się do dupy (bo głową trudno to nazwać)idee, których pojąć już nie zdołał, więc przetrawił je na swój sposób.

  Odpowiedz
 7. siteczko

  Ja się Zawiszy boję, odkąd przeczytałam to i owo o jego poglądach. Zadawał się z gościem z International Third Position (międzynarodówka neofaszystowska) i długo nosił znaczek z krzyżem celtyckim, który od niego dostał. I historie bardziej kuriozalne, kiedy niemal siłą tępił długowłosych studentów. Jasne, prawdziwy Polak nie może nosić pedalskiej fryzury, nie? Prawdziwy Polak musi być katolikiem i Aryjczykiem, zawsze gotowym do walki.
  Przerażające, że takim ludziom daje się władzę.

  Odpowiedz
 8. asd616

  @abstracto: Spróbuj znaleźć archiwalne już wypowiedzi (sprzed pół roku) Zawiszy na temat handlu w niedzielę. Mi szczęka opadła, że w XXI wieku można mieć takie poglądy i twierdzić, że wszyscy powinni i MAJĄ przestrzegać zasad katolicyzmu. Nie dość, że spóźniony rewolucjonista, inkwizytor, to jeszcze krzyżowiec. Mam nadzieję, że wyląduje na śmietniku obok Wierzejskiego (i zostanie przysypany obierkami kartofli i buraków ;)

  Odpowiedz
 9. piglowacki

  Chamstwo Zawiszy to objaw jego ideologicznego totalitaryzmu. Już dawno pisałem, że WSZYpolskie to mały pikuś przy katoBOLSZEWI DRUHA TAJFUNA.

  I jeszcze jedno – DRUH TAJFUN nie jest durniem, idiotą, …. i dlatego w IV RP zbudowanej na DEMAGOGII i KŁAMSTWIE jest niebezpieczny jak jego IDOLE (Salazar, Franco i Pinochet).

  A o „druhu Tajfunie poczytajcie w Przekroju: „Druh Tajfun” (materiał PORAŻAJĄCY)
  http://www.przekroj.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1799&Itemid=50&limit=1&limitstart=0

  …”Radykalizm Zawiszy był w Lublinie przysłowiowy. Mówiło się, że za nim jest tylko ściana.”…

  …”Rękas pamięta, że gdy poznał Zawiszę, zdziwił go mały czerwony znaczek krzyża celtyckiego, który nosił on w klapie marynarki. Potem dowiedział się, że został mu podarowany przez Dereka Hollanda, ideologa Third Position z faszyzującego brytyjskiego Frontu Narodowego. Zawisza nosił ten znaczek aż do końca studiów.”…

  …”Rok później ujawnił „Rzeczpospolitej” nazwiska trzech polityków, którzy są dla niego wzorem. Był to Antonio Salazar, Francisco Franco i Augusto Pinochet.”…

  …”Konrad Rękas, obecnie niezależny radny sejmiku województwa lubelskiego, pamięta jeszcze wykłady Zawiszy z początku lat 90., gdzie tłumaczył, jakim zagrożeniem dla narodowców są Kaczyńscy i ich socjalistyczni chadecy z PC. Wtedy byli gorsi od komuchów, bo zabierali ZChN część elektoratu. – Artur ucieka dziś od takich określeń, ale próbuje zachować spójność myślenia – opowiada Konrad Rękas. – Mówi o formie unarodowiania centrolewicy PiS. Pod wpływem dawnego ZChN ta bezideowa masa, którą jest PiS, powoli zaczyna się formować.”…

  …”Dawni działacze ZChN zarzucają Zawiszy bliskie kontakty z Aleksandrem Gudzowatym, który na prawicy uchodzi za belzebuba z lewicy, od którego trzeba trzymać się z daleka.”…

  …”Wtedy powstało Przymierze Prawicy – szalupa ratunkowa wypuszczona z tonącego AWS. Zapakowali się do niej politycy dawnego ZChN i SKL, którzy nie chcieli iść na dno z AWS.Ekspedycja ratunkowa przybiła do brzegu o nazwie PiS, bo nic innego na horyzoncie nie majaczyło. I dzięki tej szalupie Artur Zawisza jest już drugą kadencję posłem.”…
  „…

  Odpowiedz
 10. j.

  Zasadniczo zgodziłbym się z wypowiedzią, gdyby nie rzucony na koniec tekst:

  >> Poseł Zawisza jest człowiekiem głęboko wierzącym. Nic mi do tego. Problem w tym, że wyznawane przez siebie zasady chce narzucać innym. Typowy inkwizytor, krzewiciel wiary.

  Po pierwsze, jeżeli ktoś uważa że nic mu do tego, to tego typu wstawek by tu nie było.
  Po drugie, nie lubię idelogicznych wojowników, którzy zawsze muszą na koniec dodać 'a poza tym uważam że Kartagina powinna zostać zburzona’.

  Odpowiedz
 11. A.W.

  nie zgadzam się w wielu kwestiach z makowskim ale znowu musze mu przyznać rację (który to juz raz? acha 4 )
  „prywatyzacja banków (i systemu ubezpieczeń) to było coś WYJĄTKOWEGO; klasyczne przejęcie przez odchodzącą (?) Wladzę — środków produkcji i te pe.”

  Następnie,
  cytowanie Rekasa to…… przegięcie straszne

  Komentarze wycinacie? a to ja robie EOT.

  Odpowiedz
 12. dx0ne

  Ten gość jest faktycznie jakimś przegięciem nawet jak na naszą pornorzeczywistość. Coś takiego tylko przez traume z dzieciństwa może być. Obstawiam podłoże seksualne, bo te najsliniej wywierają wpływ. No chyba że faktycznie on z dywanu spadł na głowę.

  btw: Ciekawe czy Lepper się brandzluje przy transmisjach z komisji ds. skazania Balcerowicza.

  Odpowiedz
 13. makowski

  problem nie tylko w Zasrawiszy…

  W dniu 12 września 2006 roku w trakcie przesłuchania przez komisję śledczą Sejmu RP pani Ewy Balcerowicz poseł Waldemar Nowakowski (Samoobrona), sugerując korupcyjne i dywersyjne powiązania pomiędzy CASE, Anatolijem Czubajsem i Władimirem Ałganowem, powołał się na teksty prof. Janine Wedel.

  Oświadczam w związku z powyższym:

  1. Nigdy nie pisałam w żadnej swojej pracy o Władimirze Ałganowie i o jakichkolwiek jego prawdziwych lub domniemanych związkach z innymi osobami. Nazwisko Władimira Ałganowa nie pojawia się w moich pracach, takich jak książka „Collision and Collusion: the Strange Case of Western Aid to Eastern Europe” (Palgrave, 2001), ani w żadnych innych publikacjach.

  2. Nigdy nie wypowiadałam się na temat prywatyzacji polskiego sektora bankowego ani pani Ewy Balcerowicz. Poseł Nowakowski wykorzystał moją pracę o zachodniej pomocy dla Europy Wschodniej do skompromitowania Fundacji CASE. Nieprawdą jest jednak, jakobym kiedykolwiek wypowiadała się pisemnie lub ustnie na temat jakiegokolwiek projektu CASE lub wykorzystania w działalności tej Fundacji amerykańskich funduszy pomocowych.

  3. Nigdy pisemnie lub ustnie nie wypowiadałam się w negatywnym kontekście o profesorze Leszku Balcerowiczu.

  Stanowczo protestuję przeciwko nadużywaniu mojego nazwiska oraz wykorzystywaniu przez członków komisji moich prac dla doraźnych celów politycznych.

  Janine Wedel,
  profesor School of Public Policy George Mason University, USA

  http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_060915/publicystyka/publicystyka_a_10.html

  Odpowiedz
 14. milcha3

  Jeśli trzeba się przyjrzeć prywatyzacji, to się przyglądajmy.
  Wszystko jedank w ramach prawa. Jeżeki coś się przedawniło to koniec i kropka. Nie można przeprowadzać rewolucji, bo pogrążymy się w chaosie.

  A Zawisza to nieuk. Ale za to pyskaty.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.