Jedno okienko

W sali obsługi podmiotów gospodarczych kłębił się tłum. Jakaś kobieta szukała dziecka. Ktoś sprzedawał kanapki. Cześć osób spała pod ścianami. Pachniało niemytymi ciałami. Wstrzymałem oddech i zacząłem się wciskać. Rozległy się protesty.

– Pan ostatni ? – spytałem gościa w pomiętym płaszczu
– Panie, nikt tu nie wie, kto jest ostatni, weź pan numer i czekaj

Z trudem przecisnąłem się do wskazanego dystrybutora. Miał tylko jeden guzik – zielony. Kolor nadziei – pomyślałem. Zamruczał i wypluł kuponik. Stało jak byk: twój numer 673923. Przybliżony czas oczekiwania – 782 dni.

– A coś pan myślał – rzucił mój rozmówca, widząc mą zdurniałą twarz – ja już czekam 320 dni a szwagier, o tam pod ścianą, to już prawie półtora roku
– Ale przecież miało być…. jedno okienko….
– Z księżyca się pan urwał? Jak się panu śpieszy to idź pan do konika ale ostrzegam, tanio nie będzie…
– Ile? – spytałem z trwogą w sercu
– Zależy, ale za dobry to i 70 kawałków pan zapłacisz
– 70 tysięcy złotych??– zakrztusiłem się

Wzruszył ramionami. Wyjął kanapkę. Rozpakował i zaczął jeść.

– To może ja wrócę za jakiś czas?
– Zapomnij pan, komitet kolejkowy trzy razy dziennie sprawdza. Nie będzie pana, skreślą – był bezlitośnie szczery
– A internet?
– He he, nie rozmieszaj pan, toż ten ich serwer non stop leży. Kumple koników o to dbają – uśmiechnął się prezentując złote uzębienie – Nie pękaj pan, ludzi pan poznasz, będzie co wnukom opowiadać.

12 myśli nt. „Jedno okienko

 1. kr0wina

  Pomysł dobry, tylko my, Polacy, zawsze wszystko spaprzemy…

  Znaczy, zdziwiłbym się, gdybyśmy nie spaprali.

  Odpowiedz
 2. czytelnik.archiwista

  w gdyni jest od poczatku roku i dziala
  i jak widac nie trzeba ustaw zeby to wprowadzic
  wystarczy sprawny samorzad

  Odpowiedz
 3. fraglesi

  @Gregor
  Słyszałem o setce takich „dobrych” pomysłów, przez 17 lat odkąd prowadzę działalność gospodarczą… Pies naprawdę jest zupełnie gdzie indziej pogrzebany.

  Odpowiedz
 4. Gb.Ottis (MiszczQ)

  Pomysł może być super, pomysł może być rewelacyjny… Ale potrzeba jeszcze kogoś inteligentnego, który ten pomysł wprowadzi w życie. To, że sprawdziło się gdzieś indziej, nie znaczy, że i u nas musi się sprawdzić.

  Odpowiedz
 5. Gregor

  @up: oczywiscie, ze sam pomysl jest ok, a co do realizacji mozna byc sceptycznym. Ja jednak powstrzymam sie z ocena do czasu, kiedy bedzie mozna to „okienko” oceniac konstruktywnie, a nie krytykowac dla zasady. Pozyjemy, zobaczymy (i bynajmniej nie jestem entuzjasta obecnej koalicji, a jedynie zwolennikiem konstruktywnej krytyki).

  Odpowiedz
 6. Gb.Ottis (MiszczQ)

  Same pomysł nic z zasady nie dają. Co z tego, że otworzę sobie firmę w jednym okienku skoro wystarczy zadłużenie 5000zł (A co to jest w przypadku firmy?), a urzedas, któremu podpadłem może mi firmę znowu zamknąć? Wtedy pewnie nawet to jedno okienko nie będzie potrzebne.

  Odpowiedz
 7. softeam

  Z tym okienkiem, to biją pianę od wielu lat. Czy to najważniejsze w działalności gospodarczej? Wzrośnie o np. 0,5 mln firm, a i tak będą się one zmagać ze wszystkimi, ustawowymi problemami, których nikt nie myśli poprawiać.

  Odpowiedz
 8. Szcz

  Pomyślmy… Zaczęli robić w końcu coś konstruktywnego… Niby po ludzkiej myśli… Niby słuszna idea… Ale doświadczenie sprawia, że czuje na karku zimny dreszcz, który zawsze towarzyszy katastrofie – obym sie mylił – ja im dobrze (pod tym względem) życzę – ale mam uzasadnione wątpliwości, że coś sie nie uda…

  Zróbmy ściepe narodową i wynajmijmy jakiś profesjonalny rząd-zarząd.

  „Uwaga 40 milionowy kraj poszukuje rządu!
  Wymagane cechy:
  -dyspozycyjność
  -komunikatywność
  -terminowość
  -staranność
  -zdolność pracy w grupie”

  Odpowiedz
 9. eos

  Pożyjemy, zobaczymy. Brzmi niezbyt ciekawie, wręcz budzi grozę (jak widać po notce), ale to nie musi tak być. Tysiąc razy spieprzą, ale za tysiąc pierwszym im wyjdzie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.