Polscy "Amisze"

Umówiłem się z nim przy bramie wjazdowej. Dalej można było poruszać się tylko ich bryczkami. Tu zaczynał się inny świat. Świat polskich “Amiszów” – tak nazwała ich okoliczna ludność.

Po przegranych sromotnie w 2009 roku wyborach i przejęciu władzy przez PO i LiD, szybko posprzątano po 4 letnim okresie rządów katoprawicy. Usunięto niefortunne zmiany (ochrona życia poczętego, zakaz pornografii) z konstytucji. Unieważniono wiele ustaw. Polska stała się z powrotem normalnym, liberalnym i szybko rozwijającym europejskim krajem. Nikt już nie mówił o budowie kolejnej RP. Większość Polaków odetchnęła z ulgą.

Oczywiście nie było się bez protestów. Szczególnie nasiliły się one tuż po likwidacji Radia Maryja i skazaniu Ojca Dyrektora za malwersacje. Doszło niestety do krwawych zamieszek. Niedługo potem najbardziej radykalni fundamentaliści chrześcijańscy kupili dawny PGR w Bieszczadach i tam stworzyli swoje, zamknięte dla świata księstwo.

Mój przewodnik był kiedyś znanym posłem zdelegalizowanego LPR. Wierzaj? Wierzajski? – Usilnie próbowałem przypomnieć sobie jego nazwisko. Ich przywódcą był Giertych junior. Wcześniej zaś były marszałek sejmu Jurek. Nie wiele z tego, co działo się na ich terenie, wyciekało na zewnątrz. Jako jeden z nielicznych, miałem okazję przekonać się jak wygląda ich świat.

Powoli mijaliśmy drewniane zabudowania. Kobiety w czepkach na głowie, Mężczyźni z długimi brodami ale bez wąsów i bardzo dużo dzieci. No tak, tu obowiązywał bezwzględny zakaz używania środków antykoncepcyjnych. Za samo użycie słowa aborcja groziło wydalenie. Brak reklam, samochodów, supermarketów. Wyciągnąłem aparat. Przewodnik stanowczo poprosił o schowanie. To też było tutaj zakazane.

Comments Closed

25 myśli nt. „Polscy "Amisze"

 1. Gregor

  prawdopodobnie tak właśnie będzie, tyle tylko, że nie za rządów PO ;)

  Niezły pomysł fraglesi, można to pociągnąć przez kilka dni :)

 2. piotr

  bez wąsów??????????
  a co się dzieje z b. senatorem Putrą i b. posłem „Rzeźnikiem” Zawiszą???????? Czyżby założyli inną komunę tffuu wspólnotę??

  ps. świetne, moje gratulacje

 3. brocha

  to nie jest śmieszne, bo na razie zanosi się, że taki obóz będzie na terenie całej Polski.

  Choć też stwarza nadzieję, że bedzie normalnie w 2009r. :)

 4. wwojtek

  Matko z córką !!!!!!!!
  Nie mogę się doczekać kiedy odwiedzę ten „rezerwat” dla tych kaczych kanalii …. :-D

  Fraglesi, jesteś najlepszy ….

 5. salamandra

  …byle do 2009…akurat bede po obronie kolejnego dyplomu, strzeli mi 30 i bede mogla wrocic do „nowego”, „wolnego” kraju… jest nadzieja :)

 6. Valdo

  Bylem,widzialem,tak to wlasnie wyglada.Oni maja swoja siedzibe w Pansylwenii.Okoliczni mieszkancy juz sie z tym oswoili,dla przybyszow z innych stanow sa tutejsza osobliwoscia.Czas tu zatrzymal sie w miejscu.Och,gdyby tak poswiecic Bieszczady i moc to zrealizowac.Moglbym zabrac syna i powiedziec:malo brakowalo a wygladaliby tak wszyscy.

 7. Gb.Ottis (MiszczQ)

  To się udało. :P
  Jednak niestety prorocza wizja się nie spełni. Niestety. Z PiS będzie tak jak z SLD, czyli partia się załamie, zwolennicy wybiorą coś innego, ale grupka fanatyków pozostanie. Po jakimś czasie PiS (albo pod zmienioną nazwą) znów zdobędzie swoje 15%…

 8. Gregor

  @Gb.Ottis (MiszczQ) – SLD za rządów Oleksego miało całkiem duże poparcie, ludzie byli zadowoleni ze sposobu sprawowania władzy przez to ugrupowanie. Dlatego też wyborcy wskazali na SLD ponownie po oskarżeniu Oleksego przez Milczanowskiego o bycie Olinem.

  To wielkie osiągnięcie, które odróżnia SLD od partii takich jak PiS, LPR, Samoobrona, które podobnego nastroju społecznego wywołać nie potrafią. Gdyby wybory odbyły się po roku władzy Samopisu, to taka koalicja, jak ta dzisiejsza nie miałaby szans na powstanie. SLD umiało się obronić i to bez odwoływania się do, delikatnie mówiąc, mało rozgarniętego elektoratu zaślepionego ojcem-dyrektorem.

  LiD to, czy to Ci się podoba czy nie, najrozsądniejszy wybór na dzień dzisiejszy. Chyba, że ktoś jest tak naiwny i wierzy jeszcze w potencjał PO. Ale mniemam, że do „ciemnego ludu” nikt z czytających tego bloga się nie zalicza. :)

 9. mrcollector

  Marzenia się spełniają… :D
  Ale jak mówi reklama – nie warto na nie liczyć :cry:
  Ale zawsze można wsiąść sprawy w swoje ręce :evil:

 10. Bolek

  Oby jak najszybciej… tylko dlaczego tak źle życzysz Bieszczadom?

 11. Gb.Ottis (MiszczQ)

  Gregor, ja osobiście uważam, że na chwilę obecną niestety nie ma dobrej partii, która mogłaby rządzić naszym krajem, rządzić tak, by kraj rósł w siłę. I niezależnie czy następnym zwycięzcą będzie PiS, czy PO, czy Lewica, sytuacja się nie zmieni. Do tego potrzebna jest zmiana mentalności, zmiana kadrowa w danej partii, a obecnie jest tak, że wszystkie partie pochodzą z tego samego okresu, z tego samego źródła. Gdyby osobno powybierać najlepsze jednostki z różnych partii, to mogłoby coś wyjść, ale na obecną chwilę nie uzyskamy nic dobrego.

 12. Skaner

  Optymistyczne…
  Niestety coś mi się wydaję, że w Polsce jeszcze długo szaleńcy zamiast siedzieć w rezerwatach, będą siedzieć w sejmie (a czasami rządzić tym krajem)…

 13. Basiek

  Ja też! Będę bronić Bieszczadów przed „nimi” do krwi ostatniej! A kyż!

 14. gość

  Ale fajnie sobie żyją. Nie interesują się polityką, nie denerwują się na psującego się kompa, nie potrzebują nowinek technicznych. Super życie. Ale jakbym miał teraz tak żyć, to bym nie wytrzymał. Trzeba się urodzić i zawsze tam żyć, żeby dobrze się żyło.

 15. woźny

  Zadufani w sobie, piszący tu komuszki. Dlaczego wyśmiewając amiszów uważacie, że Wasz świat jest szczęśliwszy od świata w którym żyją i czują się dobrze amisze. Zostawcie ich w spokoju. Nikt Was nie zmuszał ani nie zmusza przecież do życia i prowadzenia się innego niż to czynicie. Czy Wasz tolerancja sprowadza się do wysmiewania jedynie? Prymitywne to Wasze myslenie i stąd nazwałem Was komuszkami.

 16. Marzycielka;**

  nie interesuje się polityka,ale co w tym sejmie się dzieje to parodia…może gdy kobieta zostanie prezydentem to będzie sie lepiej nam żył no w końcu kobiety są bardzuej inteligętne niż faceci
  Piwo
  I
  Sex

  Ps.Pozdrowienia dla całego Strzegomia nawet dla tych co nie lubie… czyli mało ich jest i git

Możliwość komentowania jest wyłączona.