Baśń tysiąca i jednej nocy

Za górami i lasami, lecz nie tak całkiem daleko, w królestwie Balanda, żył sobie szczęśliwy Wezyr Omar al-Lepper

Opływał we wszystkie zbytki. Pałac jego był piękny nad wyraz. Służba liczna zaś harem pełen nadobnych dziewoj. Często tam spędzał czas, zwłaszcza z towarzyszami swymi: Sulejmanem al-Łyżwa, Mahmudem al-Maksymim i Mustafą ibn Filipa.

Nie zawszy był ci on bogaty. W młodości na roli pracować musiał, wielbłądy pasł, krowy doił. Dzięki ciężkiej pracy i sprytowi wrodzonemu sam doszedł do wszystkiego. Szkół żadnych nie skończył. Nie musiał, posiadał inteligencję wrodzoną.

W młodości awanturnikiem był. Na karawany czyhał na drogach. Oazy okupował. Lecz z wiekiem spoważniał i za budowę własnego kalifatu się zabrał. Surowy był z niego Pan ale dawał żyć wiernym towarzyszom. Podatek wprowadził a kto pieniędzy nie miał (albo młodej córki, dziewicy) ten na jego włościach pracować musiał. Kalifat potężniał.

Jako, że znał się na rolnictwie to Wielki Wezyr, Jaro Ibn Kaschir, O Allach! Obdarzaj go łaskami swymi, mianował go wezyrem. Wielu przeciw temu protestowało ale lud ciemny to musiał zaakceptować i jeszcze niżej schylić kark. On zaś miał nadzieję zostać Wielkim Wezyrem. W końcu Wielki Wezyr nie jest wieczny. Podobnie jak jego brat bliźniak, Kalif.

Tymczasem z zachodu wiał wiatr wolności….. cdn?

Inspiracja

16 myśli nt. „Baśń tysiąca i jednej nocy

 1. arundati.roy

  warto mu było chodzić do solarium, prawda? nie wyszedłby tak piknie w tym montażu!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 2. abc

  Gdzie tam solarium, Wezyr Omar al-Lepper opalił się w swojej oazie:) Rewelacja: … Sulejmanem al-Łyżwa, Mahmudem al-Maksymim i Mustafą ibn Filipa. Gratuluje pomysłu.

  Odpowiedz
 3. salamandra

  łudzicie sie tym wiatrem wolnosci z zachodu… on przywieje, ale kolejna burze piaskowa… a na piasku – wiadomo – jałowo – nic nie wyrosnie dobrego… (a jeszcze wode chłonie jak cholera)…

  Odpowiedz
 4. Pingback: Top Posts « WordPress.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.