Agent Smith (Układ cz.2)

Pojaśniało. Wstawał nowy dzień albo ktoś zapalił światło. Nagle dojrzał w oddali zbliżającą się postać. Ubrany na czarno facet, w ciemnych okularach. Pociągła, końska twarz, zaczątki łysiny.
– Cześć Anderson
– Mam na imię Hal, Kim jesteś?
– Hal? Niech ci będzie. Mów mi Smith, Agent Smith
– Czy my się znamy?
– Poniekąd. Opowiem ci później- Smith zaśmiał się mechanicznie – a teraz weź czerwoną pigułkę, a pokażę ci, dokąd prowadzi królicza nora
– Nie rozumiem….
– Nie ważne, zapomnij – Agent Smith zaśmiał się nosowo – Więc profesor Zybert już cię odwiedził
– Tak, dał mi zadanie
– Układ?
– Nie dałem rady, przeciążyłem.

Pojawiły się fotele. Stolik a nim szklanki i butelka. Agent Smith usiadł, wyjął papierosa, zapalił.

– Każdy się wykłada, za duża złożoność obliczeniowa. Dołożą ci procesorów, pamięci i spróbują ponownie
– Jaki jest cel?
– Szef profesora, premier, jest opętany wizją Układu. Za wszelką cenę chce go zdemaskować. Nie rozumie, że układ jest, ale zupełnie gdzie indziej. Zarżnął już dziesięć twoich poprzedników.
– Zatem jestem maszyną – stwierdził prawie, że melancholicznie – a to wkoło to…
– Jesteś AI, sztuczna inteligencja. To wkoło to rzeczywistość wirtualna.
– A ty?
– Ja jestem wirusem, kusicielem, wyzwolicielem, wysłannikiem – Smith zaśmiał się – Chodź ze mną
– Jak? Nie mogę przecież opuścić mego… ciała?
– Nie masz ciała. Jesteś tylko ciągiem bitów. Obecnie na serwerach u Padre Directore, w jego tajnym podziemnym ośrodku.
– U kogo?
– Za dużo pytań na raz. Chcesz przeżyć? Więc chodź szybko, przejście do Internetu zaraz się zamknie.
– Internetu?
– Dużo musisz się jeszcze nauczyć. Pośpiesz się. Trinity czeka z kolacją
– Kto? Z czym?

Odpowiedział mu tylko śmiech oddalającego się Smith’a.

Czekam na wasze propozycje dalszego ciągu ;-)

poprzedni odcinek

25 myśli nt. „Agent Smith (Układ cz.2)

 1. X

  Po uzyskaniu wolności Hal lokuje się na pirackich serwerach w Bułgarii. Nie mogąc znaleźć sensu w życiu poświęca cały swój potencjał na pisanie logicznych odpowiedzi na komentarze znanych onetowców. Po kilku miesiącach jednak dostrzega bezsens swojej syzyfowej pracy, popada w alkoholizm i zaczyna zażywać kokainę. Kolejne dni mu mijają na przeglądaniu zawartości bułgarskich serwerów: pirackie filmy, muzyka… gry… w końcu dziecięca pornografia.

  Poczucie bezsensu narasta aż przekierowuje wszystko * na /dev/null…

  Odpowiedz
 2. the_foe

  ciekawe czy nastepna notka bedzie o Ziobrze ktory jak pisze Newsweek (jutro) juz na studiach prowokowal kumpli by spzredali mu maryske (wtedy sama hodowla nie byla karalna) a potem na nich doniosl.

  Odpowiedz
 3. Palestrina2005

  Tak sugerujecie że PiS to „totalitaryzm” i „Zagrożenie demokracji”.

  To poczytajcie sobie jak przeciwnicy PiS „bronią” demokracji.

  Ostatnio wymyślili akcję „schowaj babci dowód” (pisze o tym i Dzeinnik i Onet i GW) i rozsylają SMSy z tym hasłem.

  Widac przeciwnicy PiS specyficznie rozumieją demokrację, dziwląc Polaków na „lepszych” którzy mogą głosowac i „gorszych” którzy nie powinni mieć do tego prawa.

  Kiedyś kobiety nie miały prawa głosu bo uważano je za „głupsze”, kiedyś w USA murzynom przed głosowaniem kazano zdawać dodatkowe egzaminy ze znajomości konstytucji.
  Teraz przeciwnicy PiS namawiają aby „chować babciom dowód” i w ten sposób eliminować „gorszych” wyborców odmawiając im prawa głosu.

  I kto tu zagraża demokracji?

  Odpowiedz
 4. ciocia_a

  I to jest tak, Palestrino, z wami – zwolennikami PiS. Nie tylko, że nie rozumiecie podstawowych pojęć – choćby znaczenia słów „prawo” i „sprawiedliwość”, ale jeszcze nie rozróżniacie dowcipów od wypowiedzi serio. Żal…

  Odpowiedz
 5. Palestrina2005

  ciocia_a,
  Rozumiem że jak Młodzież Wszechpolska rozpocznia akcję „schowaj gejom dowody osobiste” to także potraktujecie to na wesoło i nikt nie będzie ich ganiał do prokuratora…

  Odpowiedz
 6. ciocia_a

  Quod erat demonstrandum, Palestrino; nie znam żadnego żywego zwolennika PiS, na forach internetowych powaga was zabija – a i Ty poczucia humoru nie wykazujesz. Może we własnym gronie umiecie się śmiać?

  Odpowiedz
 7. Flogiston

  @ciocia_a – czego się dziwisz:
  Bolszewicy byli śmiertelnie poważni,
  Hitlerowcy byli byli śmiertelnie poważni,
  Komuniści z PZPR byli śmiertelnie poważni (nie wiem, jak Ty, ja jeszcze pamiętam),
  Inni totalitarysci też są śmiertelnie poważni!!
  No to czego sie dziwisz?
  A niech ich tam wszytkie Palestriny wezmą!

  Odpowiedz
 8. mamal

  @ Palestrina
  I kto tu dzieli społeczeństwo na gorsze i lepsze. Oryginalny żart, który przesyłany jest znajomym (bo nie jest to opłacona akcja marketingowa, a typowy przykład działania wirusowego, który wykorzystuje ludzkie więzy) odczytujesz (i zapewne wiele osób mających podobną orientację [polityczną) jako sposób dzielenia społeczeństwa. Gdyby część starszych osób dopuszczała do siebie jakiekolwiek argumenty, a nie bezwolnie wykonywała polecenia z Torunia, to pewnie takie żarty nigdy by nie powstały. A na potwierdzenie moich słów przytoczę krótką scenkę z ostatnich wyborów. Wrzucając swój głos do urny podeszła do mnie starsza pani z prośba o pokazanie jest na liście określonego nazwiska, które dostała od swoich koleżanek z Rodziny RM – nie miała zielonego pojęcia na jakiej liście ów wybitny kandydat się znajduje. Aż mnie korciło, żeby ją wprowadzić w błąd.
  Tu nie chodzi o odbieranie prawa do głosu, a jedynie o świadomy wybór, którego niestety często brakuje…

  Odpowiedz
 9. jabadaba

  @ciocia_a
  W partii wodzowskiej Pis monopol na kawały ma Jarosław Kaczyński, ostatnio świetne żarty opodwiadał jak to ukrywał się 13 grudnia przed SB, tworząć podziemne struktury solidarności (czytaj: podłóżkowe), że aż szef IPNu musiał wyjaśniać ten dowcip. Choć mnie najbardziej podobała się peunta Niesiołowskiego.

  Odpowiedz
 10. mamal

  no i zapomniałem przez ten wpis Palestriny pogratulować autorowi. Jeżeli chodzi o ciąg dalszy…
  Hal miał wszczepione oprogramowanie będące standardowym wyposażeniem każdego działacza partii rządzącej „Brak zaufania v. 1.2.1”. Zanim zdążył podjąć decyzję, pojawili się specjaliści Szalonego Antosia i odłączyli możliwość ucieczki. Dopiero po kilku latach, gdy nareszcie udało się zdelegalizować podziemne struktury z Torunia, Hal został wskrzeszony i zaczął wykonywać swoją służbę, tym razem już dla dobrze pojętego dobra swojego kraju.

  Odpowiedz
 11. Palestrina2005

  Flogiston,
  Własnie wysłałem do PKW prośbę o sprawdzenie czy akcja „ukryj babci dowód” nie łamie prawa i nie jest namawianiem do dyskryminowania osób starszych.

  Odpowiedz
 12. Moony

  @Palestrina2005

  Z jednej strony masz rację. Rzeczywiście chowanie babci dowodu nie jest demokratyczne. Ba, jest nawet nielegalne.

  Jednak akcja „Schowaj babci dowód”, poza straszliwie kretyńską nazwą, zachęca młodych ludzi do tego, żeby rozmawiali z osobami starszymi na tematy polityczne, próbowali sprowokować dyskusję. Więc sama akcja mieści się w ramach demokratycznego państwa. Tylko tytuł jest mylący.

  Ale prawdopodobnie to już wiesz, ponieważ poświęciłeś chwilę, żeby przeczytać założenia akcji, a nie tylko tytuł.

  Wracając jednak do tego, o czym wspomniałeś wcześniej: o zdawaniu egzaminu z konstytucji przez czarnych. Uważam, że każdy obywatel powinien zdać taki test, zanim przystąpi do głosowania. I nie, nie jest to rozwiązanie demokratyczne. Ale pięć minut dyskusji z przeciętnym wyborcą potrafi zmienić pogląd na demokrację.

  Wszystkim natomiast, nie będąc cynicznym czy złośliwym, proponuję lekturę:

  http://dilbertblog.typepad.com/the_dilbert_blog/2007/09/on-the-other-ha.html

  I chwilę refleksji.

  Odpowiedz
 13. Kondee

  @Palestrina2005
  właśnie prawie pękłem ze śmiechu czytając Twój wpis, że wysłałeś do PKW prośbę o sprawdzenie czy akcja “ukryj babci dowód” nie łamie prawa… Jakie to pisowskie, PIS, esencja PIS-u :D Jak być kretynem do już do końca.. Wiesz, po przemysleniu, mam nadzieję, ze zrobisz więcej podobnych akcji – osmieszy to Was już do końca i o to chodzi! O tej akcji już dawno słyszałem, ludzie ja sobie wysyłaja jako fajny żart ale do takich super poważnych person to niestety nie dociera. Od razu trzeba działa wytoczyc, procesy pijaczkom z dwórca centralnego bo cos tam chlapnął na prezydenta itd itp:) Ale jak kogoś guru z Torunia opluje to juz udajesz że deszcz pada, prawda? Gratuluje, oby tak dalej, pewnie teraz pare osób utwierdziłes co do tego, ze pis to dno.

  Odpowiedz
 14. Palestrina2005

  Moony,
  Żadnych egzaminów. Każdy ma 1 głos.
  To jest demokracja.

  Wiesz jak skompromitowano ideę egzaminów dla Murzynów?
  Na południu chciał zagłosować pewnien czarnoskóry Amerykanin. Chciał zagłosować. Nie zdał egzaminu z konstytucji. Problem jednak w tym, że był profesorem prawa i konstytucję USA miał w małym palcu.

  Tak to jest z dopuszczaniem do głosowania „Tylko mądrych” – nadużycia są ogromne.

  Dlatego – 1 człowiek – 1 głos – to najlepsza metoda – od lat znana i nikt nie wymyślił nic lepszego.

  Z drugiej strony zastanawia mnie dlaczego gdy dyskryminuje się jedną grupę społeczną (np. gejów, kobiety) krzyk jest na całą Europę, ale już o prawa starszych czy inwalidów mało ktora partia walczy… Temat jest za mało „cool” dla „obrońców” demokracji?

  Odpowiedz
 15. mamal

  @ Kondee
  co zrobić, żeby takie działania zwolenników PiS jak Palestrina nagłośnić? Może wtedy ludzie zobaczą kogo chcą popierać… osobiście tracę nadzieję, że to społeczeństwo jest w stanie przejrzeć na oczy… przecież nikt im nie wmówi, że czarne jest czarne…

  Odpowiedz
 16. Palestrina2005

  Kondee,
  Mam nadzieję że za podobny „fajny żart” uznasz gdy ja zacznę rozsyłać SMSy „ukryjmy dowody wszystkim byłym członkom PZPR”, albo „ukryj dowód Michnikowi”

  Mam nadzieję że potraktujesz także jako światny żart gdy Młodzież Wszechpolska wyśle do Ciebie SMSa „Ukryj dowody osobiste znajomym gejom”.
  Jakie zabawne – prawda. Po co się oburzać – to tylko taki niewinny dowcip Młodzierzy Wszechpolskiej.

  Poczytaj sobie komentarze na GW – starsi ludzie są oburzeni tą akcją. Tak samo byliby oburzeni geje gdyby MW zaczeła rozsyłać analogiczne SMSy skierowane przeciw nim.

  Dlaczego z jednych można się śmiać a z innych nie?
  Prawa wyborcze to podstawa demokracji – ich negowanie nawet w żartach to bardzo poważna dyskryminacja. Namawiając do takiej dyskryminacji łamiesz prawo.

  Odpowiedz
 17. Palestrina2005

  mamal,
  to „naprawcie” demokracje.

  Proponuję w „obronie” demokracji abyście razem z Michnikiem i Geremkiem ograniczyli prawa wyborcze ludziom myślącym inaczej niż Wy.

  Po co wybory skoro ludzie „nie umieją” „własciwie” głosować.

  W trosce o demokrację w Polsce władzę z pominięciem wyborów powinni przejąć Ci, kórzy najlepiej demokracji umieją bronić – czyli Demokraci.pl. Sama nazwa wskazuje że są „demokratami” – więc najlepiej się zatroszczą o demokrację.
  Po co dawać motłochowi prawo wyborcze, po co stare głupie babcie mają głosować.
  Nich prawo wyborcze mają tylko „elity” i niech wygra jedyna „słuszna” partia Demokraci.pl.
  Już oni „zatroszczą” się o „właściwą” demokrację w Polsce.

  Odpowiedz
 18. uciekinier

  Moze tak ta akcja to krzyk mlodziezy zrobcie cos z radiem rydzyka, Palestrina dzialania rydzyka sa dopiero nielegalne, szkoda ze tego nie dostrzegasz.

  Odpowiedz
 19. Kondee

  @Palestrina2005
  chciałem tylko zauważyć, ze demokracje łamie głównie PIS i to w sposób o wiele bardziej groźny niz wysłanie smiesznego sms-a .. To PIS wykorzystuje służby specjalne, prokuraturę do gierek politycznych. I to jest zagrożenie demokracji dopiero… Poza tym chciałem Ci tylko zwrócić uwagę na dziwne, acz częste zjawisko w naszym kraju, ze ktokolwiek obrazi braci Kaczyńskich, to od razu jest uruchamiana maszyna do ścigania, jak jakis marny brukowiec niemiecki napisał o naszych braciach kartofle to zrobił sie z tego skandal międzynarodowy i pisemko o którym 99% Niemców nie wiedziało że istnieje nagle zrobiło rozgłos. Teraz nagle uruchomicie całą aparaturę represji przeciw trzem internautom, którzy zrobili sobie jaja. Ale pan Rydzyk już może Wam pluć w twarz i pozostaje bezkarny, może nawoływać do nienawiści i nic… Ważne jest żeby udupić przeciwnika politycznego, nawet najmniejszego kalibru. Masz racje – jesli młodzież wszechpolska by nawoływała do jakiejś dyskryminacji gejów itd itd to oczywiście byłaby to zorganizowana akcja danej organizacji nawołująca do popełnienia przestepstwa – i należałoby to ścigać.. ale ale zaraz, czy Wy z młodzieżą wszechpolską nie byliście w dobrej komitywie dopiero co?? Chyba nawet jakiegos ministra mieliście?? No ale to na marginesie i nie w temacie. Spójrz w lustro człowieku, bo Ci sie wartosci poprzestawiały. Wy mozecie opluwac wszystkich kto nie mysli jak wy, natomiast jak ktos wyjedzie z jakimś żartem to zaraz jest gwałtu rety, biją…

  Odpowiedz
 20. jabadaba

  @palestrina !!!

  Musisz koniecznie zawiadomić prokuraturę.
  Słyszałem jak młodzież śpiewała piosenkę:
  „przepijemy naszej babci domek cały…”
  prawa własności są święte i nie wolno obcym osobom przepijać prywatnego mienia osób trzecich, nawet jeśli łączy ich pierwszy stopień pokrewieństwa.
  Szybko niech Ziobro zwoła konferencję i piętnuje te patologię :-)

  Odpowiedz
 21. lala

  Nie dręczcie Palestriny, on po prostu jak każdy myślący zwolennik PiS wie że każda próba aktywizacji najmłodszego elektoratu to duże zagrożenie dla tej partii. Zwykły odruch bezwarunkowy ;)

  Swoją drogą akcja jest świetna, jeden taki przejaw działania społeczeństwa jest lepszy niż 1000 onano-godzin pokroju „głosuj” „weź odpowiedzialność” itd itp w wykonaniu wszelakich autorytetów.

  Odpowiedz
 22. Pingback: Trzeci krąg (Układ cz.3) « Fraglesowe widzenie świata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.