Oczywista oczywistość

– Witam szanownego Pana – uśmiech od ucha do ucha na twarzy mojego prokuratora pierwszego kontaktu, nie wróżył nic dobrego. Chcąc nie chcąc, zaprosiłem do środka.

Roztył się. Dostał zachodnie służbowe auto. Zaczął nosić markowe, normalnie niedostępne w handlu, ubrania. Nowa władza dobrze mu służyła.

Drań zażyczył mocnej, parzonej kawy choć wiedział, że od paru lat jest na kartki. Jako kawosza, ratowała mnie tylko wymiana za kartki na papierosy i produkt czekoladowo podobny. Picie, dostępnej bez kartek, lury zbożowej graniczyło z masochizmem.

– Przeprowadzamy badanie opinii społecznej w sprawie zmiany konstytucji – powiedział rozkładając na stole kartki. Wyjął swój nieodzowny chemiczny ołówek i poślinił końcówkę.
– Zmiany? W konstytucji? – spytałem i pomyślałem – Gnoje

Mieli niezbędną większość w parlamencie. Opozycja polityczna nie liczyła się. Organizacje pozarządowe zlikwidowano. Niepokorni budowali autostrady.

– Tak proszę pana, Nasz Wielki Wódz, Marszałek obiecał to przecież przed wyborami w 2007 – bydlę zadowolone rozparło się w fotelu.
– Ale….
– Ale? – przerwał mi i spojrzał na mnie bacznie – Jest pan za korupcją, korporacjami? Jednym słowem należy pan do frontu obrony przestępców!
– Nie, ale uważam…
– Kto nie jest za, ten jest przeciw! – zrobił się czerwony na twarzy – Zawiodłem się! Miałem pana za odpowiedzialnego obywatela. Jak pan pokaże się na ulicy? Wszyscy sąsiedzi podpisali! – zamachał mi przed oczami kartkami.
– Ja myślałem, że….
– Za dużo pan myśli – walnął dłonią w stół – Wiadomo, genetyczne wykształciuchy…. A ja pana bronię
– Broni Pan? – zapaliły mi się w głowie wszystkie lampki alarmowe
– Tak! – schylił się po aktówkę i zaczął czegoś szukać – O jest! Wezwanie do wojska
– Do wojska? – no tym razem zgłupiałem doszczętnie – przecież mam czterdzieści lat, rodzina….
– To co? Pan myśli, że wojsko nie potrzebuje takich jak pan, specjalistów? Pan widzi co się dzieje za zachodnią granicą? Tylko czekają, żeby nas napaść i odzyskać nasze, piastowskie ziemie!

Fakt. Marszałek ostatnio mocno darł koty z zachodnim sąsiadem. Lecz czym mieliśmy ich zaatakować? Naszymi dwoma, jeszcze latającymi F16? Reszta rdzewiała. Wszystkie czołgi sprzedał Libii i do Iranu.

– Chcieli pana zmobilizować ale się sprzeciwiłem – powiedział lekko uspokojony – Tak na marginesie nie zauważyłem ani portretu Marszałka ani pomnika w ogrodzie
– Musiałem zdjąć bo muchy obsrały – odpowiedziałem – Żona umyje a pomnik zamówiłem, będzie za 3 miesiące. Kamieniarz czeka na materiał
– Rozumiem, rozumiem – powiedział – a opaskę pan nosi?

Marszałek wprowadził obowiązek noszenia opasek z literą “I” przez osoby legitymujące się wyższym wykształceniem. Najgorsze były jednak te z literą “B”. Oznaczały dawnych właścicieli firm, osób o wyższych dochodach. Państwo odebrało im majątki, domy, mieszkania. Musieli mieszkać w zamkniętych, wydzielonych częściach miast.

– To jak? Jest pan za zmianami?

Co miałem zrobić? Podpisałem w miejscu, które wskazał.

– Bardzo dobrze! – uśmiech z powrotem zagościł na jego pełnej jak księżyc twarzy – Te zmiany są konieczne bo to… no… oczywista oczywistość

Poprzedni odcinek

116 myśli nt. „Oczywista oczywistość

 1. Nonchallance

  @swoopske

  Łatwo Ci mówić „odciąć się do agresji”. To agresja nie chce się odciąć od nas. Np. rozporządzenie Jarka w sprawie ZUS i CBA. W rzeczywistości jest to akt agresji przeciw własnym obywatelom. Zwolennicy PiS powiedzą że to służy zwiększeniu naszego bezpieczeństwa. Naszego? A może bezpieczeństwa rządzących. Bo wbrew temu co można pomyśleć to wcale nie jest to samo. Co do Moon raczej jesteś osamotniony w swej opinii ;)

  Odpowiedz
 2. jabadaba

  @kondee
  przeżyłem te dwa lata przeżyje może następne cztery pod rządami Pisu.
  Czekam tylko czy Jarek wyrzuci Gilowską.
  Czy zasad BMW będzie dalej obowiązywać, tak jak było Mellerem, na rzecz tej sfiksowanej baby, tak jak było z Sikorskim na rzecz tego lizacza kaczych tyłków.
  Może za cztery lata Watykan poradzi sobie z kościołem toruńsko-katolickim, może chociaż ci zwolennicy Pisu z IQ powyżej 100 trochę przejrzą na oczy, że tego rodzaju demokracja to ZŁO które należy zwalczać.

  Odpowiedz
 3. Kondee

  jabadaba
  bez dwóch zdań masz rację, będziemy musieli z tym żyć i pewnie jakoś przeżyjemy. Jeśli wygra PIS to raczej na pewno część PO przejdzie do nich, Rokita i jego liczna przecież frakcja. Może byc nawet tak, że będą wtedy mieli większość konstytucyjną. Niestety niszczenie i zatapianie platformy ogłoszone przez Rydzyka przynosi skutki. Jakże łatwo jest coś zniszczyć, upodlić, wdeptać w błoto. BMW będzie obowiązywało na 100%. Pytanie tylko czy za 4 lata będą wybory takie jak teraz, czy takie jak na Białorusi.

  Odpowiedz
 4. znajomykrólika

  Dziś słyszałem, że zrobiono sondaż na temat frekwencji wyborczej. 60% zadeklarowało udział w wyborach. Podobno jest tak, że tylko 50% z deklarujących udział rzeczywiście idzie głosować. Jednym słowem czarno to widzę :(

  Odpowiedz
 5. gaax

  Zdaje się, że nie było żadnego sondażu w sprawie frekwencji, to sprawdza się przy okazji pytania o poparcie dla partii. I tam właśnie wskazuje się na ponad 60%, a dziś nawet widziałem 75%. Ale to jedynie dowodzi jak bardzo zakłamane są ankiety. Problem mamy i to duży – młodzi nie chcą głosować. Przykład? 70% ludzi w przedziale wiekowym 18-24 deklaruje poparcie dla PO, a w sumie mówi o tym 5 milionów polaków. W ostatnich wyborach Platforma miała niecałe 3 miliony głosów. Gdzie brakujące 2 miliony? A no właśnie w tej najmłodszej grupie wiekowej. Może skłonili by ich do tego młodzi politycy? Swieża krew?

  Odpowiedz
 6. Moon5

  @Kondee
  Nie wiem na co miałabym Ci przsiąc, abyś uwierzył, że nie jestem ze sztabu PIS, że piszę tu prywatnie. Ja naprawdę przeżyłam w IIIRP to, o czym pisałam pod poprzednim wpisem, i wiem, że politycy się do tego przyczynili…

  @kornett
  To w jaki sposób używasz słowa „wykształciuch” wskazuje na niezrozumienie sensu, w jakim użył go Dorn. On nie mówił o ludziach wykształconych i mądrych, ale o niby-wykształconych, a w rzeczywistości pozbawionych umiejętności samodzielnego myślenia i wyciągania wniosków, oraz łatwo ulegających różnym opiniotwórczym mediom, które stosują manipulację.

  @swoopske
  Pozdrawiam. Na początku zajrzałam tu również z intencja weryfikacji swych przekonań politycznych, ale agresja i złośliwość, których tu doświadczyłam od przeciwników „kaczyzmu” spowodowały, że tylko się umocniłam w swoich dawnych poglądach, jednak nie na zasadzie „zrobię mamie na złość i odmrożę sobie uszy”, ale poprzez dostrzeżenie pewnych uproszczeń w argumentacji do mnie kierowanej.

  Odpowiedz
 7. Nonchallance

  @kondee

  Teraz jak Ci się robale w kapuście zalęgną to też to będzie wina polityków i z pewnością będziesz miał na to dowody tak jak Moon ma na to, że wszystko co złe ją spotkało to wina Michnika i III RP. Hodujesz kapustę swoją drogą? ;)

  @kornett

  Teraz wiesz co Dorn miał na myśli. Teraz wiesz że Dorn w rzeczywistości mówił o elektoracie PiS: „On nie mówił o ludziach wykształconych i mądrych, ale o niby-wykształconych, a w rzeczywistości pozbawionych umiejętności samodzielnego myślenia i wyciągania wniosków, oraz łatwo ulegających różnym opiniotwórczym mediom, które stosują manipulację.” No sam powiedz jakbyś żywcem skórę zdarł z wyborcy PiS :D Gdybyś znów czegoś nie rozumiał z PiS-owskiej nowomowy to Moon jako ekspert Ci wyjaśni.

  @swoopske

  Żebyśmy mieli jasność: nas do Moon głównie zniechęciło upraszczanie, manipulowanie, złośliwości i słowna agresja oraz ciągłe zarzucanie nam że my to robimy a ona nie.

  Odpowiedz
 8. Moon5

  @Nonchallance
  Aby była jasność, przez takich zarozumiałych i wrednych ludzi jak Ty PO przegrywa.
  Z mojej strony nie było ani złośliwości, ani słownej agresji.

  Odpowiedz
 9. Nonchallance

  @wszyscy

  Gdyby ktoś chciał zobaczyć jak wygląda wypowiedź składająca się z wzajemnie wykluczających się stwierdzeń – Voila!:

  „Aby była jasność, przez takich zarozumiałych i wrednych ludzi jak Ty PO przegrywa.
  Z mojej strony nie było ani złośliwości, ani słownej agresji.”

  Odpowiedz
 10. Moon5

  @Nonchallance
  A co Ci miałam powiedzieć, skoro od ponad miesiąca nie było dnia czy wieczoru, abyś zwyczajnie mnie się nie „czepiała”? Potem jest 180 postów, mimo iż z czasem przestałam odpowiadać na wszystkie Twoje posty do mnie, często nie mające związku z tematem.

  Odpowiedz
 11. Kondee

  Nonchallance
  o co Ci chodzi z ta kapustą i robalami? Nie bardzo rozumiem, to do mnie w ogóle było?

  Odpowiedz
 12. Nonchallance

  @Kondee

  To był taki żart ;) Moon zarzeka się w komentarzu skierowanym do Ciebie że jej naprawdę przydarzyło się to co tu pisze i że III RP i politycy są temu oczywiście winni. Więc skomentowałam to w ten sposób że teraz wszyscy cokolwiek nam się nie zdarzy możemy zwalić to na polityków i którąś tam z rzędu RP. Powiedzmy więc, że zalęgły Ci się robale w kapuście: z czystym sumieniem możesz o to obwinić polityków.

  Odpowiedz
 13. swoopske

  @All: Naprawdę trzeba się wyluzować. Ja czytam Fraglesa nie dla weryfikacji moich poglądów, bo tutaj w większości nie ma miejsca na rzeczową dyskusję. To jest moja odskocznia od tego całego g…, które się rozlewa dookoła. Dlatego też twierdzę, że trzeba się odciąć od agresji i spojrzeć na to wszystko z przymrużeniem oka.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.