Oczywista oczywistość

– Witam szanownego Pana – uśmiech od ucha do ucha na twarzy mojego prokuratora pierwszego kontaktu, nie wróżył nic dobrego. Chcąc nie chcąc, zaprosiłem do środka.

Roztył się. Dostał zachodnie służbowe auto. Zaczął nosić markowe, normalnie niedostępne w handlu, ubrania. Nowa władza dobrze mu służyła.

Drań zażyczył mocnej, parzonej kawy choć wiedział, że od paru lat jest na kartki. Jako kawosza, ratowała mnie tylko wymiana za kartki na papierosy i produkt czekoladowo podobny. Picie, dostępnej bez kartek, lury zbożowej graniczyło z masochizmem.

– Przeprowadzamy badanie opinii społecznej w sprawie zmiany konstytucji – powiedział rozkładając na stole kartki. Wyjął swój nieodzowny chemiczny ołówek i poślinił końcówkę.
– Zmiany? W konstytucji? – spytałem i pomyślałem – Gnoje

Mieli niezbędną większość w parlamencie. Opozycja polityczna nie liczyła się. Organizacje pozarządowe zlikwidowano. Niepokorni budowali autostrady.

– Tak proszę pana, Nasz Wielki Wódz, Marszałek obiecał to przecież przed wyborami w 2007 – bydlę zadowolone rozparło się w fotelu.
– Ale….
– Ale? – przerwał mi i spojrzał na mnie bacznie – Jest pan za korupcją, korporacjami? Jednym słowem należy pan do frontu obrony przestępców!
– Nie, ale uważam…
– Kto nie jest za, ten jest przeciw! – zrobił się czerwony na twarzy – Zawiodłem się! Miałem pana za odpowiedzialnego obywatela. Jak pan pokaże się na ulicy? Wszyscy sąsiedzi podpisali! – zamachał mi przed oczami kartkami.
– Ja myślałem, że….
– Za dużo pan myśli – walnął dłonią w stół – Wiadomo, genetyczne wykształciuchy…. A ja pana bronię
– Broni Pan? – zapaliły mi się w głowie wszystkie lampki alarmowe
– Tak! – schylił się po aktówkę i zaczął czegoś szukać – O jest! Wezwanie do wojska
– Do wojska? – no tym razem zgłupiałem doszczętnie – przecież mam czterdzieści lat, rodzina….
– To co? Pan myśli, że wojsko nie potrzebuje takich jak pan, specjalistów? Pan widzi co się dzieje za zachodnią granicą? Tylko czekają, żeby nas napaść i odzyskać nasze, piastowskie ziemie!

Fakt. Marszałek ostatnio mocno darł koty z zachodnim sąsiadem. Lecz czym mieliśmy ich zaatakować? Naszymi dwoma, jeszcze latającymi F16? Reszta rdzewiała. Wszystkie czołgi sprzedał Libii i do Iranu.

– Chcieli pana zmobilizować ale się sprzeciwiłem – powiedział lekko uspokojony – Tak na marginesie nie zauważyłem ani portretu Marszałka ani pomnika w ogrodzie
– Musiałem zdjąć bo muchy obsrały – odpowiedziałem – Żona umyje a pomnik zamówiłem, będzie za 3 miesiące. Kamieniarz czeka na materiał
– Rozumiem, rozumiem – powiedział – a opaskę pan nosi?

Marszałek wprowadził obowiązek noszenia opasek z literą “I” przez osoby legitymujące się wyższym wykształceniem. Najgorsze były jednak te z literą “B”. Oznaczały dawnych właścicieli firm, osób o wyższych dochodach. Państwo odebrało im majątki, domy, mieszkania. Musieli mieszkać w zamkniętych, wydzielonych częściach miast.

– To jak? Jest pan za zmianami?

Co miałem zrobić? Podpisałem w miejscu, które wskazał.

– Bardzo dobrze! – uśmiech z powrotem zagościł na jego pełnej jak księżyc twarzy – Te zmiany są konieczne bo to… no… oczywista oczywistość

Poprzedni odcinek

116 myśli nt. „Oczywista oczywistość

 1. Moon5

  Ja przecież nie rozgrzeszam Jaruzelskiego z powodu jego szlacheckiego pochodzenia, ale stwierdzam, że do pewnych charakterystycznych dla prostaka zachowań raczej by się nie zniżył.

  Odpowiedz
 2. Nonchallance

  Czyli, jak się teraz dowiadujemy mi drodzy, inni by się zniżyli bo nie są z pochodzenia szlachcicami.

  Odpowiedz
 3. Moon5

  Taki Wałęsa… Nawet gdyby wyciągnął jakiś herb, nie uczyni to z niego człowieka szlachetnego, np.’mamy durnia na prezydenta’, 'ani me, ani be, ani kukuryku’, 'nogę mogę Panu podać, nie rękę’.

  Odpowiedz
 4. kornett

  Nonchallance, czasem się zastanawiam czy nie istnieją jednak równoległe przestrzenie i w pewnym momencie następuje jakieś zwarcie, bzzzzz…. i wtedy wpadają do normalnej przestrzeni jakieś obiekty, np. księżyce i zaczynają udowadniać, że jednak ziemia jest płaska, bo przecież jakby była okrągła, to taki księżyc stoczyłby się i spadł w nicość.

  A stoczony księżyc to jest naprawdę smutna rzecz.

  Odpowiedz
 5. hip

  Jaruzelski pokazał klasę oddając order Sybiraków, a Kaczyński nie, odbierając mu go. Wypadł przy nim jak gnojek. a jeśli chodzi o „mamy durnia” to może nieinteligentnie, ale jednak chyba mądrze to powiedział… :) Moon, jak sądzisz?

  Odpowiedz
 6. Moon5

  @Hip
  Niemądrze. Obecny prezydent ma swoje wady, ale nie jest durniem. Durniem zupełnym jest ten, który go tak nazwał.

  Odpowiedz
 7. Uciekinier

  @moon5 bardzo cie prosze o rzeczowa dyskusje na istotne tematy. A ze jestem w zaawansowanej ciazy, to jak nie spelnisz mojej prosby myszy cie zjedza

  Odpowiedz
 8. Moon5

  @Uciekinier
  Ja się staram rzeczowo, ale „przytyki” i pytania są różne i muszę również na nie odpowiadać. Czułam, że jesteś w ciąży…, choć sama nigdy nie byłam. Życzę zdrowego dziecka!

  Odpowiedz
 9. Flogiston

  No cóż, przykro mi, postaram się skutecznie wypłoszyć to nasze słoneczko świecące światłem księżyca. Nadepnęłaś mi na odcisk, w mojej obecności pochwliłaś Jaruzela!!! Ja zawsze twierdziłem, że baby (nie mylić z kobietami) z PIS-u są wyjątkowo głupie (ostatnio dołączyła NELLLY, równie mądra, jak nasze słoneczko księżycowe). Oświadczam ci z całkowitą stanowczością: Jaruzel ma krew na rękach i to już wystarcza, aby nie mówić o nim nic pozytywnego!! I ty jesteś PISiorzycą??!

  A teraz uważaj! Jesteś lekko podstarzałą panienką, chorujesz na ChBCh, szukasz zawzięcie, ale nic z tego nie wychodzi. I nic nie wyjdzie, bo z kim się nie poznasz, zaraz cię rozszyfruje i ten twój mentlik w głowie … bbrrrrrrr … Makabra. Też odnoszę wrażenie, że jesteś jakimś procesorem, który jest zbyt słabo chłodzony i co chwila w twoich wypowiedziach słychać takie: ddhhdjchfi fsyevdj djddddhd dwnhjjds itp. itd. bełkot!! Szkoda, że pozostałe znane mi z telewizora PISiory, są jednak trochę mądrzejsze (tylko odrobinkę, jak to pierwotniaki i inne bezkręgowce).

  Idź sobie stąd, bo tu ludzie starają się naradzić, co zrobić, żeby uratować w Polsce demokrację, a ty tymi swoimi wyskokami Filipa z Konopi – zmieniasz temat dyskusji. Powim jeszcze dosadniej – u Fraglesa nie ma biura matrymonialnego!

  Odpowiedz
 10. Black Ops

  ChBCh? Flogiston, to dość eufemistyczne określenie :-)

  Moon, nie chcę być nieuprzejmy, ale odebrałaś sobie resztki wiarygodności chwaląc Jaruzela. Niezależnie od tego, co ja na temat gościa myślę – zaprzeczyłaś sobie kolejny raz. Ostatni raz, jak dla mnie.

  You lose.

  ChBCh zwalczaj na forach takich jak http://www.relaz.pl/forum/ – tam łatwiej pójdzie.

  Odpowiedz
 11. Moon5

  @Flogiston
  Ja mam masę wielbicieli i Fraglesa szukać ich nie muszę :) A Ty widać tylko to jedno masz ciągle na myśli…
  Miły jesteś… w stylu zgorzkniałego wykształciucha. Nie takie egzemplarze spotykałam. Próbujesz wszelkich metod, aby przegonić ludzi, prezentujących inne spojrzenie na pewne sprawy i zwiększyć szanse PIS na przegraną… Brzydko. Mnie nie urazisz takim tekstem. Nie masz do czynienia z pospolitą podstarzałym 'wyciruse’ czy jakąś wariatką. Nie obrazisz mnie jak i inni już próbowali: „szuka męża”, „jest niekulturalna”, „gorzej wykształcona”, „mało inteligentna”.

  Odpowiedz
 12. Moon5

  @Black Ops
  Jesteś inteligentny…więc jak czytasz? Nie chwalę go, nie upraszczaj. Napisałam o błędach politycznych, nawet zbrodniach, i że jego „klasa” czy szlacheckie pochodzenie go nie rozgrzeszają. Zauważyłam tylko, że ma więcej kultury niż Wałęsa czy inni kandydaci na prezydentów.

  Odpowiedz
 13. Black Ops

  …tłumacz się, dziecinko.

  Skoro bratanie się z Kiszczakiem jest Ci wstrętne, a przewagą PiSu jest dążenie do wszechstronnej dekomunizacji, a okrągły stół to była zdrada, to wyszłaś na czołową hipokrytkę IV – nieistniejącej – RP.

  No spróbuj mnie przekonać, że jest inaczej.

  I nie odwołuj się do mojej inteligencji, a do odpowiedzialności za swoje słowa.

  Odpowiedz
 14. Moon5

  A wracając do tematu, dlaczego nie rzucili hasła „Schowaj dowód dziadkowi!”, aby starsi panowie nie głosowali na LID…

  Odpowiedz
 15. Moon5

  Black Ops
  Nie jestem niespójna w poglądach, ale moje poglądy nie są proste, uproszczone czy prostackie. Na pewnym poziomie subtelności pojawiają się czasem wątpliwości, które prowadza do dalszej ewolucji światopoglądu. Przecież „uczymy się do końca życia”.
  Nie jestem maszyną cyfrową…

  Odpowiedz
 16. sknd

  @moon
  eh, teraz „nie urazisz mnie” a ile już było dąsów i pożegnań „bo mnie tu obrażają”, milusie :)

  ale ja nie o tym, piszesz ze Wałęsa be bo durniowi od durniów pojechał, a co powiesz o kulturze osobistej Mniej Małego Brata? na przykład akcja „pani buciki spadły”…

  Odpowiedz
 17. Moon5

  @sknd
  Kobieta zmienną jest…

  I Ty Black, pewnie byś powiedział: „Spieprzaj Dziadu” jakbyś widział, że nasłali kogoś na Ciebie. Ma trochę słabe nerwy, stąd też ta „małpa w czerwonym”, musiała być napastliwa, a on pierwszy raz jest prezydentem. Trochę zwykłej wyrozumiałości…, choć ja tego nie pochwalam.

  O „pani buciki spadły” nie słyszałam. Czy to było jakies grubsze chamstwo?

  Odpowiedz
 18. agucha

  Dzisiaj weszłam pierwszy raz na ten blog i już został moim ulubionym. Lubię się pośmiać – nawet przez łzy, nie tylko wzruszenia ale i refleksji nad losem tego biednego kraju.
  To nie wina braci ani ich kolegów, że tacy są. Przykre jest tylko to, że zagłosowała na nich wystarczająca ilość moich współobywateli aby dorwali się do rządzenia i pokazali jeszcze raz, że rację miał Bóg. Bo jak powiadają 'Nie dała Bozia świni rogów bo by nimi podła’.
  Przyłaczam się do apelu @flogistone 'tu ludzie starają się naradzić, co zrobić, żeby uratować w Polsce demokrację’. Zawsze jest nadzieja bo to ona umiera ostatnia.

  Odpowiedz
 19. Moon5

  Wzruszyło mnie to zaangażowanie… Przepraszam. Nie ma sensu Wam tego psuć, choć to niczego nie zmieni. Prawda zwycięży.

  Odpowiedz
 20. m4dm3n

  „O “pani buciki spadły” nie słyszałam. Czy to było jakies grubsze chamstwo?”

  jakie tam znow chamstwo, w koncu JASNIE OSWIECONY BLIZNIAK nie jest zdolny do takiego III cio RPowego zachowania — po prostu „skrot myslowy” i tyle…

  „Ma trochę słabe nerwy, stąd też ta “małpa w czerwonym”, musiała być napastliwa, a on pierwszy raz jest prezydentem.”

  jakos nie przeszkadzalo Ci to osadzac Walesy…

  „Dlaczego ja sobie tak życie utrudniam? Przecież powinnam popierać tu PO i wszyscy byliby dla mnie mili…”

  niekoniecznie, wiele osob nawet na tym blogu nie popiera PO i uznaje ta partie za „nijaka” ( w tym ja ), jednak zupelna slepota jest niedostrzeganie co kaczyzm robi z Polska i Polakami i niestety zamiast glosowac na partie programowo/ideowo najblizsza jestesmy zmuszeni wybrac po prostu mniejsze zlo …

  pozdrawiam

  Odpowiedz
 21. Moon5

  Napisałam „Nie pozdrawiam”, bo Twój tekst był napastliwy, nie było w nim ducha koncyliacji, poza końcowym „pozdrawiam”. Zwłaszcza, że nigdy do tej pory nie rozmawiałyśmy, lub prawie nigdy.

  Odpowiedz
 22. m4dm3n

  „Napisałam “Nie pozdrawiam”, bo Twój tekst był napastliwy”

  nie wiem jak mozesz uwazac zwykle stwierdzenie i skomentowanie faktow za napasc na Twoja osobe, poza tym tylko tekst o Walesie odnosil sie bezposrednio do Ciebie, a raczej do wskazanego przez Ciebie sposobu obrony Waszego ( bo na pewno nie mojego ) prezydenta. Przez prosta analogie Walesie tez mozna wszystko wybaczyc bo rzadzil tylko raz – i gdzie tu napasc ?

  „Zwłaszcza, że nigdy do tej pory nie rozmawiałyśmy, lub prawie nigdy.”

  a co za roznica, czy „rozmawialismy” wczesniej, czy nie – przeciez chodzi o wymiane pogladow/opinii a nie zawieranie znajomosci, blog <> to ( na szczescie ) nie fotka.pl .

  pozdrawiam

  Odpowiedz
 23. Moon5

  Ja lesbijką nie jestem, abym była zainteresowana znajomością tego typu z Tobą. Ale osoby które nie znają się (z dyskusji) zwykle starają się być w miarę miłe w trakcie przekonywania do swoich poglądów, aby odnieść sukces, czyli skłonić drugą osobę do weryfikacji swoich twierdzeń.
  Żadna tam „napaść na moją osobę”, po prostu zaczepny ton.

  Odpowiedz
 24. Moon5

  Ale sobie narobiłam kłopotu z tą „lesbijką”. Po co ja tu w ogóle zaglądałam. Tu niczego nie można powiedzieć…

  Odpowiedz
 25. Moon5

  A w kwestii zachowań Wałęsy i Kaczyńskiego, czy nie widzisz różnicy w ciężarze gatunkowym niekulturalnych wystąpień tych panów?
  Czy Kaczor nazwał kogoś z życia publicznego durniem, wykorzystując do tego gazetę? „Małpa w czerwonym” nie miała dotrzeć do tej dziennikarki, „Spieprzaj dziadu” – dziad sam się prosił, atakując słownie prezydenta w miejscu publicznym.

  Odpowiedz
 26. ekopozytywizm

  Moon, ta sprawa jest przegrana, nie brnij… :D
  Przypomnij sobie nazwanie w gazetach warchołem, zbrodniarzem demokracji, „ten pan nikogo już ni zabije” i wiele, wiele, wiele innych, zbyt wiele, żeby warto było się upierać, że Wałęsa jest be a Kaczyńscy mogli się zdenerwować
  pozdrawiam

  Odpowiedz
 27. ekopozytywizm

  powiem więcej, dla Wałęsy, jako prostego człowieka,, taki język może być normą, dla człowieka, podobno niedurnia, ale to jeszcze nieudowodnione w sądzie, taki język świadczy w najwyższym stopniu o chamstwie, o potrzebie obrażania innych, prawda czy nie? fajnie czy nie?
  pozdrawiam
  hip

  Odpowiedz
 28. Kondee

  @Moon
  nie zaglądaj tu, naprawdę. Myślałem, ze jesteś mądrzejsza, zresztą za taką sie podajesz ciągle, pisanie, ze być może zagłosujesz na Psl itd…ale teraz już jestem w 100% pewien, ze jesteś ze sztabu wyborczego PIS-u.. ta sama narastająca agresja, żadnych rzeczowych argumentów, tylko bracia Kaczyńscy mają rację, nawet jak palną ewidentne głupstwo. Pewnie machasz chorągiewką PIS-u pisząc te wszystkie komentarze tutaj i nie potrafisz się wystarczająco skupić, żeby napisać coś sensownego. Takie chamstwo może być tylko w jednym sztabie wyborczym, prawym i sprawiedliwym inaczej, no może jeszcze w samoobronie. Czepiasz się wszystkich, jak ktoś Ci odpowie na Twoim poziomie to jest gwałtu rety. Ja piszę ostatni raz do Ciebie, więcej nie odpowiem bo nie ma najmniejszego sensu. Zreszta bardzo rzadko tu cos wpisuję bo nie lubię bezproduktywnych kłótni. Ale Twoje ostatnie wpisy tutaj mnie wyprowadziły z równowagi – nie pozdrawiam.

  Odpowiedz
 29. Kondee

  Jestem przerażony, autentycznie, coraz bardziej przerażony. Paru moich znajomych przeszło na stronę PIS i bynajmniej nie to mnie przeraża. Przeraża mnie nagła agresja tych ludzi do wszystkich i wszystkiego co nie jest PISowskie. Nie wiem, do tej pory normalnie rozmawialiśmy, śmialiśmy się z podobnych żartów – teraz nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmienili poglądy o 180 stopni. Skąd nagle bierze sie tyle agresji i uwielbienia dla dwóch braci? Czy ten naród już całkiem zgłupiał? Choć nie, to ja jestem głupi, bo uważam PIS za wielkie zagrożenie. Ostatnio usłyszałem od jednego z tych znajomych, że Jarek kocha demokracje, jest największym zwolennikiem trójpodziału władzy i jak ja mogę na niego złe słowo powiedzieć – ręce mi opadły, ostatni gasi światło…

  Odpowiedz
 30. Kondee

  Miało byc napisane: skad bierze sie tyle agresji do innych ludzi… przepraszam, przeoczyłem

  Odpowiedz
 31. kornett

  Fraglesi, wiesz co doprowadza do totalnej rozpaczy normalnego człowieka, gdy stara się rozmawiać z durniem? Totalna niemoc w przekazaniu informacji, ponieważ do idioty nie docierają żadne rzeczowe argumenty. Idiota żyje we własnym świecie (lub na księżycu), zawsze zmienia temat na inny, nie mając argumentów aby dyskutować zaczyna atakować w chamski sposób. Jeśli w okolicy pojawia się następny dureń i zaczyna przysłuchiwać się rozmowie wykształciucha z durniem, to zaczyna dureń durnia napędzać, a to durnowatym śmiechem, lub takimi samymi ebilowatymi argumentami… I tak się idioci nakręcają wspólnie i za chwilę jest ich więcej i więcej.

  Niestety przykrą prawdą jest fakt, że w KAŻDYM społeczeństwie statystycznie więcej jest durniów niż wykształciuchów i stąd hasełka i argumenty populistyczne mają większe szanse zakwitnąć i stać się tzw. „normalnością”.

  Czy więc nie ma szansy dla Polski?

  Odpowiedzmy sobie sami 12.10

  Odpowiedz
 32. Nonchallance

  „Kaczyńscy otworzyli puszkę pandory” – najgorsze że z premedytacją. Z premedytacja też wygrzebują z niej co tylko się da byle utrzymać agresję w społeczeństwie na odpowiednim poziomie. Tej premedytacji nie mogę im wybaczyć bo nie ma nic gorszego niż zbrodnia z premedytacją.

  Odpowiedz
 33. Marek

  Kaczyńscy podnieśli do rangi państwowej najgorsze ludzkie cechy. Jak się czuje ktoś o kim premier mówi „podnosząc rękę na was podnoszą rękę na caly naród polski”?
  21 do wyborów bo nas zadepczą.
  Moon i Palestrina tu wrócą i będą wracać.

  Odpowiedz
 34. jabadaba

  Chcemy aby Pis odsunąć od władzy i tak się pewnie stanie, ale zanosi się na to że mimo, że nie będą mieli 230 głosów to i tak będą największą partią. Oczywiście przez 3 lata będą mieli też swojego prezydenta, to oznacza paraliż ustawodawczy, a najgorsze że mogą mieć większość w senacie. Tak jak w poprzednich wyborach wyprzedzili platfusów tylko o 2%, ale senat z tak skonstruowaną ordynacją dał im ponad 50 senatorów.
  Będzie to następny rząd typu Belki, rządzący na prowizorium budżetowym, bez robienia żadnych poważnych reform.

  Odpowiedz
 35. Kondee

  @jabadaba
  oni niestety będą mieli te 230 głosów, zobacz sobie dzisiejsze notowania – dramat normalnie, wygrają nawet w Warszawie, Krakowie i innych dużych miastach. Skąd to sie bierze to ja naprawdę nie wiem, nie rozumiem i mnie przytłacza. Czy Polak zawsze jest mądry po szkodzie? Oczywiście, ze 21 do urn bo nas zadepczą, a potem znowu lament i płacz będzie i kolejne zrywy narodowe i walka o demokrację.. Nie wiem, może ten naród tak ma i musi mieć, może to jest jego istnienia? Ciągły opór i walka bo budować to faktycznie niewiele potrafi. Durnie klaszczą i się cieszą, alleluja i do przodu, jest wróg, jest sens życia.

  Odpowiedz
 36. swoopske

  Uff, przebrnąłem przez wszystkie komentarze pod wPiSem.
  @Moon5 nie podzielam Twoich poglądów politycznych, ale nie jest to ważne. Uważam, że doskonale potrafisz dyskutować i podoba mi się jak to robisz. Jest to bardzo odświeżające.
  Pozdrawiam wszystkich wyluzowanych :) Trzeba się odciąć od agresji i robić swoje.

  Odpowiedz
 37. jabadaba

  @swoopske,
  miłej dyskusji z Moon, która jest wyostrzająca potrawę jak papryczka czili w sałatce.
  Spróbuj jedynie zjeść danie w którym ponad połowę stanowi czili. ;-)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.