Smutek w sieci


Prawdą jest, że to co mówimy (przekaz werbalny) to tylko ułamek całego przekazu. Cytuje: “Jak dowodzą badania na temat komunikacji interpersonalnej poszczególne kanały przekazu informacji maja zróżnicowany wpływ na kształtowanie ogólnej oceny wypowiedzi. I tak treść wyrażona słowami wpływa jedynie w 7%, przekaz zawarty w tonie głosu decyduje w 38%, przekaz zawarty w mimice twarzy decyduje w 55%.”

Internet jest cudownym środkiem komunikacji. Niestety posługujemy się w nim tylko słowami a raczej słowem pisanym. Trzeba by być Mickiewiczem, aby móc wyrazić za pomocą owych 7%, to co chce się przekazać. Żadne emotikonki, choćby używać ich 2500, nie zastąpią tzw. mowy ciała, tembru głosu. Siłą rzeczy dochodzi do nieporozumień, a w dalszej kolejności kłótni, czy nawet karczemnych awantur.

Przekonałem się o tym po raz pierwszy w 1994 roku, gdy zainstalowałem w mojej firmie pocztę elektroniczną. Zaczęły się “wojny mejlowe”. Dwóch pracowników, coraz ostrzej dyskutowało, cytując się, obrzucając inwektywami a reszta firmy była niemym świadkiem wirtualnej bijatyki.

Dlaczego o tym piszę? Pierwotnie chciałem całą sprawę pominąć milczeniem, ale poczytałem wypowiedzi Moon5 na jej blogu i zmieniłem zdanie.

Moon5 długo była milczącym czytelnikiem mojego bloga. Pewnego dnia odważyła się zabrać głos. Odtąd było jej coraz więcej. Użyje teraz porównania: sala pełna ludzi, jedna osoba zaczyna brylować. Dobrze gdy robi to inteligentnie, z polotem, humorem. Staje się duszą towarzystwa, wodzirejem. Gorzej gdy zaczyna czepiać się wszystkich. Robi się namolna. Ludzie dają dyskretne znaki, unikają. Niektórzy próbują tłumaczyć, prosić. Nic nie dociera. Coraz głośniejsza, coraz jej więcej. Wtedy musi zaingerować gospodarz. Prosić a jeżeli nie skutkuje, podać palto.

Tak to właśnie było z Moon5. Na 200 komentarzy, prawie połowa od niej. Komentarze stanowią istotną część bloga. Inni użytkownicy zaczęli sygnalizować mi, że nie sposób je czytać bo to jeden wielki bełkot.

Ci, co mnie bliżej znają, wiedzą, że jestem człowiekiem spokojnym i tolerancyjnym. Typowa zodiakalna Waga. Korzystając z mechanizmów jakie daje WordPress, stworzyłem osobną stronę pt. “Hyde Park”. Poprosiłem o Moon5, ale także o inne osoby o dyskutowanie na tej namiastce forum. Uff, udało się.

W pewnym momencie Moon5 pożaliła się, że tam ją obrażają, że to miejsce jej internetowego linczu. Ponieważ nie mam czasu czytać i analizować wszystkie wypowiedzi, robić za moderatora, poradziłem jej aby dała mi znać kiedy będzie ją ktoś obrażać. Próbowała kontynuować swój proceder pod kolejnymi wpisami. Prosiłem, prosiłem, prosiłem. Grochem o ścianę. Odpowiadała: “zbanuj mnie! zbanuj!”. Koniec końców uczyniłem to. Dołączyła do blizny.

Krótko później zastąpiłem Hyde Park, forum z prawdziwego zdarzenia. Moon5 nie chciała tam długo wejść. W końcu nie wytrzymała.

Nie czytałem tego o czym się tam dyskutuje. Doba ma tylko 24 godziny. Bodajże przedwczoraj rzuciłem okiem i zauważyłem, iż Moon5 zaczyna rzucać ch*. Obraża wszystkich wkoło, w tym mnie. Na marginesie, już wcześniej pozwoliła sobie parę razy nazwać mnie w dość niewybredny sposób. Po mojej reakcji, przeprosiła. Teraz zablokowałem dostęp do forum osobom nie zalogowanym i zbanowałem Moon5.

Napisałem: “Nie chcę oceniać Moon5 ale widzę, że kobieta ma problemy z sobą. Gdybym był złośliwy to poszedłbym na policję i zgłosił fakt obrażenia mnie oraz innych osób na tym forum wulgarnymi epitetami. Mogę zrozumieć takie zachowanie w przypadku nastolatki ale Moon od dobrych 20 lat nastolatką już nie jest. Jeżeli Moon myśli, że wszystko jest jej wolno, bo jest anonimowa, to się głęboko myli. Mógłbym w przeciągu 30 sekund namierzyć jej komputer i prawdopodobnie dowiedzieć się znacznie więcej o niej samej. Ale tego nie zrobię. Mówię to jak informatyk zajmujący się zawodowo administrowaniem serwerów internetowych.

Teraz Moon5 wyżala się na swoim blogu. Dalej obraża. Nie będę z nią polemizował. Jej zachowanie mogę wytłumaczyć tylko problemami emocjonalnymi, w najgorszym razie pewną formą masochizmu. A być może, jest tak, że w realu jest szczęśliwą kobietą. Matką, żoną, obywatelką V RP. W sieci przeradza się w kogoś zupełnie innego? Kto wie….

7 myśli nt. „Smutek w sieci

 1. hodak

  Moon5 – starsze dziecko neo?

  Cóz, niestety tak jest, że niektórzy w internecie leczą kompleksy przez obrażanie, kłótnie, obrażanie, spamowanie, obrażanie… Niestety, ale wiele z tym się nie zrobi, pozostaje banować… A i wtedy osoba minimalnie bardziej znająca się na komputerach znajdzie kilka sposobów na ominięcie tego i dalej może próbować podnosić swoje Ego…

  Pozdrawiam i życzę jak najmniej takich „gości” na blogu

  Odpowiedz
 2. pax

  bo wielu z nas w realu nikt nie slucha, jestemy mali, o slabym glosie, spokojni a jak widzimy cos co nas bulwersuje to najczesniej ta druga osoba jest przypakowanym dresem, ktoremu boimy sie zwrocic uwage. i taki nasz strach i kompleksy narastaja po to aby potem w internecie gdzie problem slabej muskulatury i duzej niesmialosci nie istnieje wyladowac sie… a potem ci co maja troche wiecej miedzy uszami sie smieja, ale kilka literek w ktorych ktos sie z nas smieje nie uderza nas tak jak prawdziwy smiech, dlatego nie przeszkadza to az tak…

  Odpowiedz
 3. Switek

  Tak siak, czy owak wyladowywanie frustracji, czy tez proba pokazania swojej sily w sieci nie usprawiedliwia NIKOGO do obrazania innych stosujac epitety powszechnie uwazane za obrazliwe.
  Oczywiscie czasem moze sie zdarzyc obrazenie kogos przypadkowo (inny poziom poczucia humoru, itd. itp.) Jedank rzucanie epitetami to juz nie to…
  Popieram decyzje i oby jak najmniej tego typu osob. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 4. waltharius

  Według mnie, to jest trochę tak:

  misjonarz chrześcijański wpada do obozu pełnego talibów ;-)

  Tak on, jak i oni są fanatykami, jak to się skończy? Chyba nie trzeba być jasnowidzem, żeby to przewidzieć. Szkoda tylko, że Moon5 nie zrozumiała, że jej nie chcą w tej piaskownicy i nie miała na tyle honoru, żeby wycofać się z tej nierównej walki. Stara zasada „nie karmić trolla” tutaj była trudna do zastosowania, bo Moon5 czasami ciężko było od trolla odróżnić i sprawiała wrażenie sensownie gadającej fanatyczki ;-)

  Pozdrawiam i życzę dalej tak dobrych i ciekawych wpisów!

  Odpowiedz
 5. komandor Koenig

  Nooo Stary, od dawna podejzewalem, ze cos z Nia jest nie hallo, psula zabawe od samego poczatku… W realu tez pewnie nie ma przyjaciol (prawdziwych). Smutne… Narka

  Odpowiedz
 6. Aglaranna

  Fraglesi, Ty też używasz numerka 5 na RP? ;)

  Mam nadzieję, że następne rządy nie będą licytować sie z PiSem na dodawanie numerków, bo tempo wzrostu numeracji mogłoby byc niesamowite
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.