Stary człowiek i morze


Stał na brzegiem stalowego morza. Zimny wiatr bielił czubki fal. W dali, w kierunku miasta, sunął biały prom. Do wiosny jeszcze tyle dni – pomyślał. Czuł się bardzo zmęczony i stary, choć miał tylko 66 lat.

W gruncie rzeczy, cieszył się, że z jego pleców zostanie zdjęte jarzmo. Dawno temu, gdy byli dziećmi, obiecał bratu, iż pomoże mu w realizacji planów. Błąd. Nie przypuszczał ile będzie to wymagało wysiłku. Zawsze był tym drugim, młodszym, popychadłem. Wykonywał rozkazy.

Podupadł na zdrowiu. Nic dziwnego. Ciągły stres, awantury, nieudolność pomocników, których wskazał brat. Marzył tylko o jednym: odpocząć. Żyć z dala od tego całego zgiełku. Może napisze książkę?

Żal mu było tego miejsca. Pokochał je. Tyle wspomnień. Tyle rozmów, we dwoje, z Anną. Zwykłe szczęście, gdy nie musiał grać wyznaczonej roli. Bycie sobą.

– Panie prezydencie – odezwał się cicho sekretarz – pora jechać.
– Tak wiem. Jeszcze chwilę – odparł i po raz ostatni spojrzał w dal.

Hel 2015.

Poprzedni odcinek

19 myśli nt. „Stary człowiek i morze

 1. Palestrina2005

  A po Kaczyńskim w 2015r. Prezydentem RP zostanie Zbigniew Ziobro.

  P.S. Zauważyliscie że w ostatnich badaniach popularności polityków nie pytają o Ziobrę?

  „Autorytety” boją się powiedzieć prawdę o popularnosci tego, który rozwalił Gowina z PO w Krakowie w zeszłorocznych wyborach???

  Odpowiedz
 2. Luciano

  Rok 2015, przychodzi Lechu do kisegarni i prosi o ksiazke-” Stary czlowiek i ( jeszcze) MOZE.”

  Odpowiedz
 3. qadam

  Fragles,co ty, prywatny najbardziej dołujący dzień w roku sobie urządzasz?Oficjalny był równo tydzień temu,tak ogłosili naukowcy!
  A ja,nieustannie wierzę w: koklusz,szkarlatynę,świnkę oraz inne choroby wieku dziecięcego,a z innych to marskość wątroby,dyzenteria,denga,Parkinson oraz nagłe zniebazstąpienie z pułapu rejsowego TU 154…

  Odpowiedz
 4. Flogiston

  Drogi Palestrysiu!
  Już niedługo, cierpliwości ….
  O Twoim idolu będzie się wkrótce mówiło Zbigniew Z.

  A tak na marginesie, Palestrysiu, to Ty chyba na lekcjach matematyki to kamieniami w szkołę rzucałeś, nie?? Twój tak nielubiany GOWIN dostał prawie tyle samo głosów (97,4%) co Twój ulubieniec, Zbigniew Z. O rozgromieniu lub rozwaleniu byłaby mowa, gdyby Zynio Z. dostał np 10 razy wiecej głosów niż GOWIN. A tak, to różnica jest w granicach błedu statystycznego.

  Odpowiedz
 5. Palestrina2005

  Flogiston,
  „O Twoim idolu będzie się wkrótce mówiło Zbigniew Z. ”

  Zgadzam się, będzie tak, o ile Ćwiąkalski jako były członek PZPR powróci do procesów w starym stalinowskim stylu…

  Na razie to Pitera krzyczała że Kamiński będzie odwołany za złamanie prawa, krzyczeliście że Kamiński w więzieniu bedzie siedział…
  I co?
  Pitera się swoim raportem skompromitowała a po tym jakie głupoty w TV wygaduje to raczej Pitera a nie Kamiński wkrótce straci pracę………

  Odpowiedz
 6. skubi

  Podoba mi się, tylko szkoda, że prezydent nie wspomina o tych 260 mandatach wygranych w październiku 2007. Powinien wspomnieć, bo to przecież z tej samej bajki.

  Odpowiedz
 7. RMPL

  Dziś ogłosili że nasz pan prezydent będzie miał w samolocie telefon satelitarny.
  Był sobie taki prezydent Dzochar Dudajew, też miał telefon satelitarny…

  Odpowiedz
 8. salamandra

  …tak sie zastanawialam, czy odniesiesz sie do przepowiedni Jarka o szansach brata mniejszego w kolejnych wyborach i do „ja tu jeszcze wroce”… nie zawiodlam sie ;)
  …ale ten 2015 to mi sie wcale nie widzi…

  Odpowiedz
 9. Veston

  Brat wepchnal go na posade,ktora totalnie go przerasta(zastanawiam sie jak on mogl zajmowac jakiekolwiek stanowiska panstwowe),zona ciaga go jak kukle,dali mu grubego pajaca w okularach,zeby tupal za niego noga.Gdyby zajmowal inne stanowisko ,to autentycznie szkoda by mi go bylo.Byc urodzonym oferma w dzisiejszych czasach…

  Odpowiedz
 10. Pingback: Lody przełamane « Fraglesowe widzenie świata v.2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.