O pisaniu wiecznym piórem


Kto jeszcze pisze wiecznym piórem? No kto? – zapytał Tumba, w komentarzu do wpisu poprzedniego. Odpowiadam: ja!

Jakiś czas temu, ze zgrozą stwierdziłem, iż dłoń moja, tak już jest zdeformowana od pisania na klawiaturze, iż napisanie (analogowo?) pary słów graniczy z bólem. To co pozostaje na papierze, przypomina przysłowiowe drapanie kury pazurem.

Mógłbym machnąć ręką, lecz kiedyś (podobno) ładnie pisałem. Wyćwiczyłem się, gdy w liceum, prowadziłem żonie (wtedy dziewczynie), zeszyt z geografii. Dzisiaj nie pomnę jaka była gratyfikacja.

Podczas studiów miałem ukochane, chińskie pióro. Strasznie plamiło i było kością niezgody. Żona zagroziła eksmisją. Któregoś razu otworzyła okno i zagroziła, że wyrzuci. Jak powiedziała tak zrobiła. Moje wielbione pióro sięgnęło bruku. Studia się skończyły. Klawiatura zastąpiła przybory do pisania.

Pamiętacie kiedy ostatnio napisaliście list? Taki na papierze, który potem wkłada się do koperty a panie czasem skrapiają go perfumami? Człowiek brał kartkę i zastanawiał się nad każdym słowem, a nie klepał bezmyślnie. Bo łatwo skasować. Często czytam takie “wyklepane” listy… pardon.. mejle. Żeby tylko literki poprzestawiane. Mikołaj Rej się w grobie przewraca.

Trzy lata temu postanowiłem nauczyć się niemieckiego. Kupiłem zeszyt i zacząłem pisać odręcznie. Na początku szło opornie (pisanie) ale potem zaczęło sprawiać frajdę. Pod choinkę dostałem porządne pióro z Paryża. Potem następne.

Kusi mnie kurs kaligrafii.

Cóż każdy ma jakiś problem ;-)

25 myśli nt. „O pisaniu wiecznym piórem

 1. btd

  W LO i na studiach pisalem piorem. Potem klawa, ale teraz w biurze trzeba pisac recznie. I tak zbieram sie do kupna piora.

  A list, skrapiany perfumami? Pare mies przed slubem, jak sie mieszka razem od roku? Po co ;-)

  Odpowiedz
 2. tumba

  Tak trzymaj !!

  Pierwsze wieczne pioro dostalem od Ojca tuz

  przed matura razem z zielonym atramentem

  Watermann ,mialem klopoty w szkole. Pani od

  polskiego strasznie krecila nosem na ten zielony

  kolor .. Dzisiaj mam inne pioro Parkera i pisze

  nim do Taty z okazji waznych Okazji . To bylo

  40 lat temu..

  pozdrawiam tumba

  Odpowiedz
 3. salamandra

  cala podstawowke i LO pisalam tylko i wylacznie piorem – efekt taki, ze zeszyty z „polaka”, z ktorych bylam taka dumna, niemal calkowicie juz wyblakly… studia przyniosly odmiane i przerzucenie sie na dlugopisy… teraz niemal wylacznie klawiatura, pismo rzeczywiscie zbrzydlo od tego „nieuzywania”… ale moj Parker wyjechal ze mna do Niemiec i lezy w swym etui na bioreczku…tak z sentymentu :)

  Odpowiedz
 4. Przyczynek

  ->Fraglesi
  chińskim piórem pisałem w latach sześdziesiątych i to było naprawdę niezłe pióro – nie plamiące.
  Ale problemem było zdobycie dobrego atramentu Waterman, Parker… ehhhh

  Odpowiedz
 5. doodge

  @Fraglesi:
  Piór nie używam, bo sporo z nimi problemów (choćby taki, że zawsze przestają pisać wtedy, gdy są najbardziej potrzebne – ot, taki mój pech :P). Natomiast sporo piszę analogowo i Pilot G-2 jest dla mnie niezastąpiony…

  Odpowiedz
 6. ......

  Jestem w LO i piszę piórem cały czas. Od pierwszej klasy podstawówki. Mimo to bazgrzę strasznie. Ale gdy piszę długopisem piszę jeszcze gorzej :D A listu nie napisałem nigdy poza zadawanymi do szkoły.

  Odpowiedz
 7. Magda Buraczewska

  hmm…cudna sprawa – wieczne pióro bardzo dobrze mi się kojarzy (np. z Cieniem wiatru, z czasami, kiedy pisano gęsim piórem, z chopinem, wielkimi pisarzami) – to taki moment wywyższenia się, poczucia, że ma się coś tak bardzo swojego/osobistego. w końcu pióro może nas określać. (podobnie jak charakter pisma)

  pokaż mi swoje pióro, a powiem ci kim jesteś :)

  pozdrawiam
  http://esencja.wordpress.com/

  Odpowiedz
 8. p.jablonski

  Nie pisze piórem bo to jest lamerskie! Po co pisac piorem, skoro mozna klawiatua pisac? Ja jestem super pr0 1337 i nie bede sie bawil w piora.. jeszcze marnowac pieniadze na tusz? :(

  Odpowiedz
 9. jiima

  Ja pisze… zwykle długopisem albo ołówkiem. Pióra zawsze lubiłem (nie rozmazuje się tak jak długopis) ale nie miałem do nich szczęścia, podobnie do żelowych pisaków – zawsze się gdzieś zgubiły… i wracał ten okropny, zacinający się i piszący atramentem na bazie zjełczałego oleju, długopis…
  No dobrze, dzisiaj długopisy się tak nie zacinają jak kiedyś, ale nadal są okropne… a palec od długopisa mam do dziś zdeformowany, bardziej niż od klawiatury :P…
  Bazgrałem zawsze, więc to się nie zmieniło…
  Ale nadal piszę. Raz że na stare lata uzupełniam edukację, więc notatki trzeba czasem robić.
  Dwa, że nienawidzę wszelkich programów do tworzenia diagramów, a czasem jakiegoś UML-a trzeba machnąć, by coś komuś wytłumaczyć – nie ma to jak kartka i długopis.
  Trzy, jako zapalony RPGowiec, muszę czasem wypełnić kartę postaci.
  Cztery, twardo od lat uczę się japońskiego. A Anthy i inne systemy klepania po japońskiemu na kompie wciąż mnie odrzucają…
  Ech, długopisy jeszcze długo będą potrzebne w moim domu…

  Odpowiedz
 10. jiima

  A co do listów… kiedyś pisałem, jak miałem dziewczynę w Lublinie. To jedyne co było w stanie mnie zmobilizować do pisania listów.
  Maili też unikam…

  Odpowiedz
 11. tumba

  co to znaczy ; lamerskie??

  nie rozumiem,moze za daleko wyjechalem,moze

  jestem za stary ? Kto mi to slowo przetlumaczy?

  Moze Magda,ktorej dziekuje za link do muzyki

  Z. Koniecznego i recenzje o filmie J.J .Kolskiego

  tumba

  Odpowiedz
 12. Kobieta z lekką dłonią

  A ja piszę piórem wszedzie i kiedy tylko moge :). Mam jedno ulubione pióro, które dostałam od mamy kilka lat temu, ale często kupuję nowe:). Uwielbiam atrament koloru niby szmaragdowego :)..

  Odpowiedz
 13. Magda Buraczewska

  ależ oczywiście – ja zawsze jestem gotowa do wyjaśnień – gotowa na wszystko, więc donoszę, że:

  „Lamer (z ang. lame – kulawy) – potoczne i pejoratywne określenie osoby niekompetentnej w określonej dziedzinie lub mało inteligentnej, niedojrzałej, upośledzonej społecznie.

  Terminu używa się w różnych kontekstach, jednak zazwyczaj w związku z elektroniką lub mediami elektronicznymi (IRC, BBS).

  Lamer to termin wywodzący się prawdopodobnie ze slangu subkultury skateboardu, skąd przedostał się do słownictwa crackerów, by następnie zostać przyjętym przez większość internautów.”

  co do słowa użytego w takim kontekście, to się zastanawiam hmm…”pisanie piórem jest lamerskie” – moim zdaniem wręcz przeciwnie – klawiatura nie jest tak skomplikowana, jak pióro :)

  Odpowiedz
 14. mateusz

  Pióro… Taaak… Jeśli coś pisać, to tylko piórem.. Długopisów nie lubię – nie wygodnie mi się nimi pisze, a piórem to czysta przyjemność, no i charakter pisma o wiele ładniejszy…

  Odpowiedz
 15. Gawron

  Pisanie piorem sprawie wieksza przyjemnosc ni mordenga dlugopisem . A poza tym pioro dostoswuje sie do reki jego „operatora” natomiast dlugopis nie !

  Odpowiedz
 16. Magda

  Właśnie wczoraj na urodziny dostałam śliczne pióro. Niestety nie miałam nigdy żadnego w dłoni, czy ktoś mógłby mi udzielić kilku wskazówek jak mam nim pisać… bo na razie to kreślę strasznie grube, przesycone atramentem linie :-(

  Odpowiedz
 17. andro

  witam,
  Jeśli jesteśmy przy piórach. Nie wie ktoś może z Was, gdzie dokupić (albo kupić całe pioro) dolną część do starego pióra chińskiego. Mam taki egz. Jest znacznie grubszy od tych typowych. Prawdopodobnie nazwa jego to Rainbow. Jest koloru siwego i właśnie dolna część ma mikropępknięcie, przez które sączy się atrament

  Odpowiedz
 18. Aga

  A ja niedawno wygrzebałam z szuflady moje stare chińskie pióro z początku lat 80tych :-) Jaka to frajda nim pisać … a pisze jak nowe. Mam inne ładne pióro z piękną stalówką, ale cóż, na nie można tylko popatrzeć, bo nie da się nim pisać. Skrzypi na papierze i tylko pod jednym specjalnym kątem wydobywa się z niego odrobina atramentu. Kompletnie do kitu. A stare pióro chińskie śmiga po kartce jak po maśle ;-) i ile przy pisaniu nim sentymentu. Emigrowało ze mną za granicę :-)

  Odpowiedz
 19. martyna

  ja mam od 2 lat problem bo nie umiem się zdecydować czym mam pisać w mojej klasie wszyscy piszą dłógopisem i nie wiem co mam zrobić. czym się ładniej pisze ???? czekam na rady i odpowiedzi na moje pytania :)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.