Polskie drogi


Zapuszczony bar, na obrzeżu wielkiego miasta, zwał się “Pod Papugami”. Informował o tym krzywo wiszący, na wpół przepalony neon. Zawsze zadymiony. Nikomu to nie przeszkadzało. Zaglądali tylko tubylcy.

Jednym z nich był “prezydent”. Bezdomny. Strasznie stary. Lubił wypić, nie zawsze alkohol. Nikt nie znał jego imienia. Nazywali go tak, bo z pijackim uporem powtarzał, iż był kiedyś prezydentem. Przychodził, żeby ogrzać się. Tolerowali go, można było pośmiać się.

Wystarczyło rzucić o Niemcach albo udać pedała. Toczył pianę. Wykrzykiwał o dobru ojczyzny. Jakieś karcie. Groził bratem, który podobno ukrywał się w Toruniu, ale powróci.

Teraz siedział przy barze, z głową smętnie zwieszoną nad szklanką z piwem. Zobojętniały.

– Klezmer grać! – rzucił nagle

A klezmer wzruszył tylko ramionami i zagrał ulubioną melodię prezydenta – walc Polskie Drogi.

25 myśli nt. „Polskie drogi

 1. Palestrina2005

  A ja powtórzę moje pytanie:

  Skoro ta Karta Praw Podstawowych jest taka wspaniała to dlaczego W. Brytania (kraj nowoczesny, pragmatyczny, najlepiej rozwijający się z wielkich krajów UE) nie chce tej Karty Praw Podstawowych?
  Dlaczego kiedyś M. Thatcher (słynny rabat brytyjski), potem T. Blair (znowu rabat i cięcie funduszy UE), a teraz Gordon Brown (Karta Praw i inne) są tak naprawdę eurosceptyczni i nie boją się krytyki, że są „hamulcowymi Unii”?????
  W. Brytanię też nazwiecie ciemnogrodem?????

  P.S. Znalezione w internecie:

  „Za rządów Tuska wszystko drożeje:
  jabłka drożeją, mięso drożeje, energia drożeje, wszystko drożeje….

  …. dobrze, że chociaż akcje na giełdzie tanieją….”

  Odpowiedz
 2. Palestrina2005

  btd,
  „Nowoczesni” Niemcy a szczegolnie Francuzi (mający gigantyczne problemy z socjalizmem i bezrobociem) mogą tylko pozazdroscić Brytyjczykom tempa rozwoju gospodarczego.

  Brytyjczycy mają do UE podejście pragmatyczne a nie eurooszołomskie (tak jak Tusk) – biorą co dobre i krytykuja co złe.

  A Karta Praw Podstawowych – to dyktat Związków Zawodowych i inne dziwaczne przepisy. Unia idzie w złym kierunku – zamiast zmniejszac liczbę regulacji aby było więcej wolnego rynku próbuje ręcznie sterować rynkiem, reguluje wszystko co się da i zajmuje się perdołami (prawa gejów, równouprawnienie, dyskryminacja, poprawność polityczna – tak jakby równouprawnienie oznaczało przywileje a nie równe prawa).

  Moim zdaniem gdyby Tusk miał „jaja” stworzyłby z Brytyjczykami i Irlandczykami koalicję na rzecz reform w Unii, na rzecz ograniczenia biurokracji i zwiększenia wolności gospodarczej. Ale do tego trzeba mieć jaja, a Tusk woli politykę wobec Unii „na kolanach”…

  Odpowiedz
 3. Jacko

  @Palestrina2005

  Ale to przecież PiS wraz ze swoim prezydentem uważali jeszcze niedawno, że ten Traktat jest wspaniały i w ogóle. Więc dlaczego teraz nie chcą go zatwierdzić? Może z przekory? Że to Tusk go podpisze a nie Kaczyński? O to chodzi?

  Odpowiedz
 4. kmdr_rohan

  @Jacko!
  Jak możesz!?
  Jak śmiesz pamietać, co Najwyższy Urzędnik mówił pół roku temu!
  Wśród zwolenników PiSu obowiązuje zasada pamiętania tylko tego, co Najwyższy Przywódca, lub Umiłowany Wódz mówili w ostatnim występieniu, o ile nie jest ono starsze niż 48 godzin. Zadawanie pytań o wypowiedzi i zachowania starsze – będzie traktowane jako prowokacja określonych kół, kij w szprychy parowozu IV RP i woda na młyn rewanżystów z Bonn!
  ;)

  Odpowiedz
 5. Bynik

  To znowu będzie wklejał we wszystkie możliwe wątki na forum Gazety swoje protesty, ze mu praw odmawiają i godzą w interes ;)

  Odpowiedz
 6. Jerzy K

  Palestrina juz kiedys obiecywala, ze jak PIS przegra wybory to tu nie wroci.

  Dzieki Fraglesi.

  Odpowiedz
 7. jiima

  @Fragles

  Twoje małpy i twój cyrk, ale akurat P2005 był wyjątkowo mało uciążliwym modelem trolla, a i czasami potrafił zadać sensowne pytanie. Ja też się zastanawiam, po co nam dodatkowe prawa dla związków zawodowych, skoro i tak mamy ich za wiele… Ale akurat tu p Kaczyński wykonał woltę na miarę cyrku IV RP – przystąpił do protokołu brytyjskiego (który mówi o ograniczaniu praw związków zawodowych) i zaraz potem ze względu na „tradycje solidarnościowe” obiecał że akurat prawa związkowe w Polsce będą rozszerzone…

  Pytania do P2005, może odpowiedzieć na maila na wybiórczej (o nie komentowanie na blogu serdecznie proszę bo jest prywatny i z dala od polityki):
  – Skoro tak bronisz protokołu brytyjskiego, to czemu jego stosowanie w Polsce praktycznie dotyczy wyłącznie „niedopuszczeniu do małżeństw innych niż kobiety z mężczyzną” bo prawa związkowe Jarosław Były zaklepał zupełnie niezależnie?

  – Skoro unia Polski, GB i Irlandii jest takim świetnym pomysłem, czemu Jarosław Były nie zaczął jej realizować, zamiast tego udając że UE nie istnieje i umizgując się do skompromitowanego (nie)rządu Busha?

  Odpowiedz
 8. Black Ops

  jiima, może i masz rację – w każdym układzie potrzebny jest hamulcowy do stawuania trudnych pytań, jednak jeśli przekleja się ten sam tekst z postu na post to jest się xeroboyem, nie wrażliwym politycznie komentatorem.

  A najnowszy teledysk The K(acz)orrs mnie ominął, widzę, że czas zajrzeć na jutubę.

  Albo do baru, na piwo.

  Odpowiedz
 9. kornett

  Nie wiem czy znacie pełny tekst proponowanego przez PiS bełkotu, więc daję:

  1. Rzeczpospolita Polska jest i pozostaje suwerennym państwem, którego decyzje mają źródło w woli Narodu dotyczy to w szczególności decyzji o przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej i kształcie jej członkostwa w tej organizacji międzynarodowej, a także o ewentualnym wystąpieniu z niej.

  2. Przepisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, która jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej, z racji jej nadrzędnej mocy prawnej, korzystają z pierwszeństwa obowiązywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i stosowania przez wszystkie jej władze publiczne przed postanowieniami umów międzynarodowych oraz aktów wydawanych na podstawie tych umów przez organizacje międzynarodowe, w tym przed Traktatem z Lizbony, Traktatem o Unii Europejskiej, Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktatem ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej oraz przed każdym aktem powstałym na podstawie tych Traktatów lub obowiązującym na mocy tych Traktatów.

  3. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zawiera odwołanie do chrześcijańskiego dziedzictwa Narodu, mające istotne znaczenie także w okresie członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.

  4. Podpisując Traktat z Lizbony, Państwa Członkowskie Unii Europejskiej odstąpiły od koncepcji `Konstytucji dla Europy?.

  5. Traktat z Lizbony nie daje podstaw do wykładni, która dopuszczałaby, aby w ramach instytucji Unii Europejskiej były podejmowane jakiekolwiek działania uszczuplające suwerenność Państw Członkowskich, godzące w ich narodową tożsamość lub szkodzące ich słusznym interesom narodowym.

  6. Karta praw podstawowych Unii Europejskiej w żaden sposób nie narusza prawa Rzeczypospolitej Polskiej do stanowienia prawa w zakresie moralności publicznej, prawa rodzinnego, a także ochrony godności ludzkiej oraz poszanowania fizycznej i moralnej integralności człowieka, co zostało potwierdzone w Deklaracji Rzeczypospolitej Polskiej dołączonej do Traktatu z Lizbony.

  7. Istotne wiążące ustalenia co do zakresu związania Rzeczypospolitej Polskiej Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej zawiera Protokół w sprawie stosowania Karty praw podstawowych do Polski i Zjednoczonego Królestwa, dołączony do Traktatu Lizbońskiego, a jakiekolwiek ewentualne poszerzenie owego zakresu w przyszłości wymagałoby zachowania trybu, jakiego Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej wymaga w przypadku przekazania organizacji międzynarodowej kompetencji organów władzy państwowej w niektórych sprawach.

  8. Protokół w sprawie stosowania Karty praw podstawowych do Polski i Zjednoczonego Królestwa, dołączony do Traktatu Lizbońskiego, uniemożliwia skuteczne pozywanie Rzeczypospolitej Polskiej, osób fizycznych oraz osób prawnych w oparciu o przepisy Karty praw podstawowych, w tym w sprawach majątkowych dotyczących nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

  9. W Deklaracji Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącej Protokołu, o którym mowa wyżej, Rzeczpospolita Polska oświadczyła, że ze względu na tradycję ruchu społecznego `Solidarność? i jego znaczący wkład w walkę o prawa społeczne i pracownicze, w pełni szanuje prawa społeczne i pracownicze ustanowione prawem Unii Europejskiej, w szczególności prawa potwierdzone w tytule IV Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.
  ………………….

  Czyli – Nasza Racja, Zawsze Nasza Racja i Tylko Nasza Racja. Wynegcjowalim i ogłosilim, że Nasze tylko to było zwycięstwo i sukces partyjny, a tera to my kcom, żeby w imię Łojca i Syna i Brata jedynego jego na wierzchu było, a Europa to niech se nie mysli że za dużo nam podskoczy, bo my kosy mamy i Kurskiego też i burą sukę i poszczuć możemy… a i tak nie podpiszemy czego nie chcemy. Tak nam dopomóz ojciec nasz rydzyk!

  Odpowiedz
 10. Black Ops

  Gdyby nie poczucie odpowiedzialności, powiedziałbym: pierniczę, wybieram pójście na piwo…

  Nie mam pojęcia, co to jest ta diabelna „narodowa tożsamość”. Biorąc pod uwagę stopień wymieszania krwi w narodzie, wnioskuję, że to dość… szerokie pojęcie.

  Odpowiedz
 11. Hexe

  Dzieki Fraglesi za palestrine2005. Dwa lata probowalam sie nauczyc jak tolerowac goscia, ale to przeroslo moje mozliwosci ;)
  Z wczorajszego „oredzia do narodu” zrozumiala, ze Traktak jest be, bo Niemcy przyjda i nas wykupia, a malzenstw homoseksualnych bedzie najwicej w calej Europie – i przed tymi okropnosciami ma nas obronic przestrzegania zapisow Protokolu Brytyjskiego… Tylko wytlumaczcie mi, prosze, w jaki sposob, skoro tenze protokol dotyczy zwiazkow zawodowych, praw pracowniczych i spraw socjalnych? Czyzby protokol brytyjski mial cudem zmieniona tresc, czy tez brat swojego brata bezczelnie klamie w TV? ;)

  Odpowiedz
 12. Valdo

  Fraglesi,dzieki Ci za tego renesansowego muzykanta ,oczywiscie ze goscia skasowales z tego bloga.Pozdrowienia.Tak,on juz kiedys mowil ze jak PiS..itd,to nie bedzie pisal.No ale jako to wszyscy tej masci : dzis tak,jutro odwrotnie.

  Odpowiedz
 13. salamandra

  …ja juz nic nie rozumiem, o co biega tym gosciom z tym traktatem… kto w koncu jest za, a kto przeciw…od 3 dni jestem w Polsce i nie ogladam tv, nie slucham radia, a z neta korzystam unikajac portali informacyjnych…i jest mi fajnie, rodzinnie :)

  Odpowiedz
 14. dzul

  Rzadko sie tu wypowiadam choc bloga sledze od jakiegos czasu. Ale sie wypowiem.
  Rozumialem wywalenie moon ilestam, ktora regularnie serwowala pozamerytoryczne bluzgi.
  Natomiast co do P2005 mam mieszane uczucia. Generalnie sie z czlowiekiem nie zgadzam, ale akurat on (co dosc niezwykle wsrod PiSiakow) potrafi czasem napisac do rzeczy, co zreszta zrobil pod tym wpisem. Wiec oczywiscie Fraglesi, zbanowanie go jest Twoim swietym prawem, ale zastanow sie czy zamykanie komus ust tylko dlatego, ze ma inne poglady, jest aby na pewno przejawem otwartego umyslu.

  Odpowiedz
 15. batwing

  @Salamandra:
  Wszyscy są za, ale nikt nie chce się przyznać. Jak znam życie, to na dniach wypłynie jakaś afera która odciągnie uwagę tzw. opinii publicznej (tak, tak – Twoją też ;) od zrzeczenia się suwerenności i przekazania władzy w kraju parlamentowi europejskiemu.
  Gazeta wyborowa już zaczęła – jakąś nagonkę na pedofilów rozpoczęli, vide:
  http://www.gazetawyborcza.pl/0,88870.html
  Temat idealny – przez jakiś czas nie było głośnych przypadków, więc się jeszcze nie przejadł, a w dodatku chwytliwy jak mało co :/

  Odpowiedz
 16. fraglesi

  @Dzul
  Został zbanowany nie za to co widzisz, tylko za to czego nie widzisz.
  Nie mam ochoty być opluwanym, porównywanym do nazistów czy antysemitów, przez kogoś kto nie pojął subtelnej (oby) ironii mojej wypowiedzi.

  Może to robić na swoim blogu czy też innych ogólnodostępnych forach. Oczywiście jeżeli przekroczy pewne ogólnoprzyjęte granice, porozmawiamy inaczej.

  Odpowiedz
 17. Irena

  @ dzul’a
  Tak napisałeś: /…/ „….jest aby na pewno przejawem otwartego umyslu.” /…/
  Czy mógłbyś jakoś (grzeczniej) wytłumaczyć co chciałeś tym zdaniem wyrazić/powiedzieć, a może coś nawet sugerujesz? Bardzo proszę.

  Odpowiedz
 18. Emu

  Punkt szósty należałoby streścić: „Żądamy prawa do dyskryminowania gejów!!!! (+ tupanie)”.

  Odpowiedz
 19. Przyczynek

  nio smutno mi, że Palestrina2005 bana dostał, mimo że przeważnie z nim się nie zgadzam
  ale
  sam widok tego nicka natychmiast humor mi poprawiał
  lubię być contri a teraz znika ktoś komu kontrę można dać
  insza inszość – Palestrina ławy pzeciwnik….

  Odpowiedz
 20. dzul

  OK, Fraglesi, nie sledzilem za dokladnie jego wczesniejszych postow wiec wierze Ci na slowo, ze mogles miec dosc obrazania. Tyle, ze akurat dwa posty zamieszczone pod tym tekstem nie sa obrazliwe ani niemerytoryczne wiec same w sobie nie wydawaly mi sie dostateczna przeslanka do bana.

  Do Ireny: Wybacz ale grzeczniej nie potrafilem :) Mam nadzieje, ze Fraglesi nie poczul sie urazony – przedstawilem moje wrazenie odnosnie konkretnej sytuacji, a nie wobec niego jako osoby.
  W kazdym razie tlumacze: nie znajac wczesniejszych wyczynow P2005 odebralem te sytuacje jako zakneblowanie kogos za prezentowanie pogladow niezgodnych z linia przyjeta przez autora blogu. Taka postawa nie swiadczylaby wg mnie o szczegolnej otwartosci na odmienne poglady – nie trzeba ich akceptowac, ale wypada umiec sie do nich odniesc.

  Odpowiedz
 21. Irena

  @ dzul’a
  Popatrz: /…/ „Taka postawa nie swiadczylaby wg mnie o szczegolnej otwartosci na odmienne poglady….”/…/ – wydaje się, że niby to samo, a tak dalece nie to samo. Pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.