Powiew wschodu

Zaspany ciągniesz swój dobytek w małym zielonym wózku na dwóch kółkach, wystukujących pieśń podróżników przełomu 20/21 wieku. Jest szósta rano ichniego czasu. Dworzec ładny, secesyjny, odnowiony. Wychodzisz na zewnątrz i cofasz się w czasie o co najmniej 20 lat. Moskwicze, stare łady, i zdezelowane mercedesy. Kłębiący się tłum o wschodnich rysach i kruczych włosach, próbuje namówić cię na podróż kibitką, albo zamieszkanie w „apartjamieńcie”, którym może okazać się skromnie umeblowanym pokojem w rozpadającym się bloku z betonu, na obrzeżu tego miasta.

Wschód miesza się z zachodem, komuna z kapitalizmem. Cieszysz się, bo w gruncie rzeczy w poszukiwaniu tego tutaj przybyłeś. Z zewsząd krzyczą do ciebie pisane cyrylicą napisy, które odcyfrowujesz z trudem, bowiem minęło już ponad trzydzieści lat odkąd musiałeś uczyć się wierszyka: „ałfabit uże znajem, uże piszem i czytajem”. Dla wędrowców zza Odry wyglądają niczym egipskie hieroglify. Rozumiesz nawet z grubsza co mówią wkoło. Ich język jest bardzo podobny do twojego, bliski rosyjskiemu, który też jeszcze trochę pamiętasz.

Nie ustępujący pod względem fantazji swoim kozackim przodkom kierowca dostawczaka wiezie was do hotelu. Konkurent zajechał mu drogę, nie skończyło się na przekleństwach i wygrażaniu pięścią, teraz ścigają się, zajeżdżając i paląc czerwone światła. Wsiadłeś nieopatrzenie na pakę, kurczowo trzymasz się wąskiej ławeczki, zapierając nogami. Mercedes trzeszczy niemiłosiernie na nierównym bruku. Nie obawiaj się,wytrzyma, to dobra niemiecka maszyna, wzbogacona sowieckimi częściami.

Zatrzymał się w końcu pod hotelem, lekko zielony (nigdy nie cierpiałeś na chorobę morską) wyskakujesz na ulicę. Reszta ekipy, zwłaszcza ci co siedzieli na pace, też mają nietęgie miny.

Cdn.

3 myśli nt. „Powiew wschodu

  1. Graszka - Igraszka

    Powiadają, że podróże kształcą. Teraz już wiesz, że nie można wsiadać na „pakę”, nawet jeśli się nie ma choroby morskiej. Swoją drogą, chyba fajnie jest tak na chwilę, cofnąć się do czasów komuny.
    Kiedy więcej zdjęć z wyprawy na wschód?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.