Hello world!

Hello World!

#include <stdio.h>

int main() 
{
  printf("Hello World!");
  return 0;
}

To powyższe zapewne niewielu coś mówi. Programistom, zwłaszcza starszej daty, a do takich zaliczam się i ja, wszystko. To parę linijek napisanych w języku C. Wykonanie tego kodu, powoduje wyświetlenie/wydrukowanie na urządzeniu wyjściowym (np. monitorze) napisu Hello World.

Dlaczego o tym piszę? Ano przeczytałem właśnie, że zmarł Denis Ritchie – twórca języka C i współautor książki – The C Programming Language. (Język C)

Spałem z tą książką pod poduszką. Na pierwszym, drugim roku studiów, 1987, 1988, towarzyszyła mi wszędzie. Kiedy pisaliśmy programy na zaliczenie, często mówiliśmy – zajrzyj do ricziego. To była niesamowicie dobra książka. Dzisiaj powiedziałoby się kultowa. Niegruba, biała okładka, dwa czerwone zawijasy, niby trójwymiarowa kropka i kreska.

Niestety gdzieś mi ją wcięło. Przez lata stała na półce a potem może trafiła do kartonu w piwnicy, albo ktoś ją pożyczył, i nie oddał. Zupełnie jak stary koń na biegunach, zwykła zabawka. Nie była już potrzebna. Dziesiątki, a może nawet ponad setka innych książek o programowaniu, informatyce, zaległy na moim regale.

C zdradziłem dla Pascala, którego z kolei rzuciłem dla Perla. Jestem mu na razie wierny, i nie zanosi się abym porzucił dla jakiejś nowinki. Chyba za stary już jestem (he he) na to. Na pewnie nie dla (sorki) prostackiego pehapa.

Wraz z odejściem Denisa skończyła się pewna epoka. Dzisiejsi programiści inaczej piszą. Nie widzą co to znaczy zmieścić się z kodem programu na np. 32 kilobajtach. Albo rozpisywanie programu na kartce papieru i zamienianie go na ciąg liczb w systemie siódemkowym, a potem mozolne wklepywanie w bezduszną Merę, podróbę PDP-11… Długo by opowiadać ale pora powoli iść spać ;-)

Na koniec nie pozostaje nic innego jak pożegnać Denisa:

#include <stdio.h>

int main()
{
 printf("goodbye, dad\n");
 return 0;
}

 

7 myśli nt. „Hello world!

 1. Magoo

  Mój egzemplarz na wskutek intensywnej eksploatacji rozpadł się na kawałki, część się pogubiła… Ech, było, minęło. Niech spoczywa w spokoju…

  Odpowiedz
 2. Rolnik

  Co Ty z tym „Chyba za stary już jestem” ???
  A co będziesz pisał za 40 lat ???
  co do programowania: a Basic ? monitor zielony (albo bursztynowy) karty kodowe-papierowe, superkomputer Odra 1305…
  Myślicie, że to odległa historia?
  To czytajcie:”1 maja 2010 roku o godzinie 9:18 została wyłączona ostatnia w Polsce działająca maszyna tego typu”

  to pisał PraJaszczur…. ;-)

  Odpowiedz
 3. Hexe

  Nie mam pojecia o czym rozmawiacie, ale i tak czyta sie Was swietnie.
  Jak zawsze.

  PS: Dla mnie komputer to otakie ustrojstwo, w ktorym siedza krasnoludki i robia „czary-mary” zeby wszystko dzialalo ;)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.